Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Pierwsi w Auschwitz

Pierwsi więźniowie w Auschwitz

Tarnów ul. Wałowa, kolumna więźniów z pierwszego transportu do Auschwitz. Tarnów ul. Wałowa, kolumna więźniów z pierwszego transportu do Auschwitz. Holocaust History Archive Noordwijk
Losy więźniów z transportu, który 80 lat temu wyruszył z Tarnowa do obozu koncentracyjnego.
Stanisław Ryniak, więzień z pierwszego transportu.EAST NEWS Stanisław Ryniak, więzień z pierwszego transportu.

Noc spędzili w żydowskiej łaźni na placu Pod Dębem. 14 czerwca 1940 r. uformowano ich w kolumny i poprowadzono na tarnowski dworzec. Jechać miało 753 więźniów, jednak dotarło mniej. Jacek Krzyżanowski został uwolniony w ostatniej chwili dzięki staraniom rodziny. Los 24 pozostaje nieznany. Być może zawrócono ich do więzienia lub udało im się uciec w nocy po dachach przylegających do łaźni budynków.

W podróż wyruszyło 728 mężczyzn. Zapakowano ich do wagonów osobowych, po 8–10 do przedziału.

Polityka 25.2020 (3266) z dnia 16.06.2020; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Pierwsi w Auschwitz"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022