Historia

Mierz zamiar według sił

Dekada Gierka: zderzenie realiów z propagandą

Edward Gierek przemawia podczas uroczystego otwarcia Huty Katowice, grudzień 1976 r. Edward Gierek przemawia podczas uroczystego otwarcia Huty Katowice, grudzień 1976 r. INPLUS / EAST NEWS
Już raz obietnice wielkich inwestycji skończyły się w Polsce klapą. Mocarstwowe wizje przyniosły gigantyczne długi i społeczne rozczarowanie. Dekada Gierka była widowiskowym zderzeniem realiów z propagandą.
Fiat 126p na Długim Targu w Gdańsku, marzenie Polaków.Zbigniew Kosycarz/KFP Fiat 126p na Długim Targu w Gdańsku, marzenie Polaków.

Wizja „drugiej Polski”, jaką roztoczył Edward Gierek, pierwszy sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, była odpowiedzią na protest urodzonego już po wojnie młodego pokolenia na siermiężny socjalizm Władysława Gomułki. Uwzględniała konsumpcyjne aspiracje Polaków, nie ograniczając jednak wielkich inwestycji w przemysł ciężki. Z kosztami się nie liczono, zachodnie rządy i banki chętnie udzieliły kredytów. Skończyło się bankructwem państwa.

Ekipa Gierka, który doszedł do władzy w grudniu 1970 r.

Polityka 27.2020 (3268) z dnia 30.06.2020; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Mierz zamiar według sił"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Jacek Pasik, brat skazanej za zabójstwo w butiku Ultimo, o pomyłce sądowej

16 grudnia 1997 r. w podziemiach butiku Ultimo przy Nowym Świecie w Warszawie zastrzelono mężczyznę i postrzelono kobietę, która cudem przeżyła. Postrzelona pracowała w tym butiku. Zastrzelony był jej mężem, nie miał nic wspólnego ze sklepem, ale tego dnia przyjechał po żonę do pracy i czekał, aż skończy liczyć utarg, żeby ją odwieźć do domu.

Martyna Bunda
23.01.2021