Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Sprzymierzeńcy Germanii

Rozmowa z dr. hab. Markiem Janickim o tym, czy pod Grunwaldem wygraliśmy z Niemcami

Władysław Jagiełło przed bitwą, obraz Maksymiliana Piotrowskiego, XIX w. Władysław Jagiełło przed bitwą, obraz Maksymiliana Piotrowskiego, XIX w. Bridgeman/Photopower
O tym, jak Piast Konrad Biały walczył przeciwko Władysławowi Jagielle pod Grunwaldem, opowiada historyk z Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marek Janicki, specjalista od średniowiecznych dziejów Polski i Litwy.
Dwaj rycerze krzyżaccy, Werner von Orseln i Ludolf Koenig, fresk z kaplicy katedralnej w Kwidzynie.AFP/EAST NEWS Dwaj rycerze krzyżaccy, Werner von Orseln i Ludolf Koenig, fresk z kaplicy katedralnej w Kwidzynie.

TOMASZ TARGAŃSKI: – Czy pod Grunwaldem wygraliśmy z Niemcami?
MAREK JANICKI: – Nie, a jeżeli, to tylko po części. Wojska biorące udział w bitwie były wieloetniczne. Ale tradycja przedstawiania Grunwaldu jako starcia polsko-niemieckiego zrodziła się już w drugiej połowie XV w. W swojej kronice Jan Długosz, mówiąc o spisywaniu po bitwie wziętych do niewoli jeńców, wymienił kilkanaście ich narodowości, które należały głównie do krajów ówczesnej Rzeszy. Dodał przy tym, że szczególnie wielu rycerzy pochodziło z Czech i Śląska, a wreszcie stwierdził, że wszyscy oni zebrali się „dla zniszczenia narodu i imienia polskiego”.

Polityka 29.2020 (3270) z dnia 14.07.2020; Historia; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Sprzymierzeńcy Germanii"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >