Historia

Sprzymierzeńcy Germanii

Rozmowa z dr. hab. Markiem Janickim o tym, czy pod Grunwaldem wygraliśmy z Niemcami

Władysław Jagiełło przed bitwą, obraz Maksymiliana Piotrowskiego, XIX w. Władysław Jagiełło przed bitwą, obraz Maksymiliana Piotrowskiego, XIX w. Bridgeman/Photopower
O tym, jak Piast Konrad Biały walczył przeciwko Władysławowi Jagielle pod Grunwaldem, opowiada historyk z Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marek Janicki, specjalista od średniowiecznych dziejów Polski i Litwy.
Dwaj rycerze krzyżaccy, Werner von Orseln i Ludolf Koenig, fresk z kaplicy katedralnej w Kwidzynie.AFP/EAST NEWS Dwaj rycerze krzyżaccy, Werner von Orseln i Ludolf Koenig, fresk z kaplicy katedralnej w Kwidzynie.

TOMASZ TARGAŃSKI: – Czy pod Grunwaldem wygraliśmy z Niemcami?
MAREK JANICKI: – Nie, a jeżeli, to tylko po części. Wojska biorące udział w bitwie były wieloetniczne. Ale tradycja przedstawiania Grunwaldu jako starcia polsko-niemieckiego zrodziła się już w drugiej połowie XV w. W swojej kronice Jan Długosz, mówiąc o spisywaniu po bitwie wziętych do niewoli jeńców, wymienił kilkanaście ich narodowości, które należały głównie do krajów ówczesnej Rzeszy. Dodał przy tym, że szczególnie wielu rycerzy pochodziło z Czech i Śląska, a wreszcie stwierdził, że wszyscy oni zebrali się „dla zniszczenia narodu i imienia polskiego”.

Polityka 29.2020 (3270) z dnia 14.07.2020; Historia; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Sprzymierzeńcy Germanii"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015