Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Blask Aten

Demokracja ateńska – wzór czy przestroga?

Akropol wyobrażony przez malarza Leo von Klenze’a, 1846 r. Akropol wyobrażony przez malarza Leo von Klenze’a, 1846 r. AKG / EAST NEWS
W czasach, gdy demokracja jest poważnie zagrożona, warto przypomnieć sobie, jak wyglądał jej wzorzec i archetyp w starożytnej Grecji.
Arystoteles zarzucał demokracji ryzykowne poszerzanie grona ludzi mogących sprawować władzę. Czy człowiek przeciętny jest w stanie ogarnąć całość spraw państwa?EAST NEWS Arystoteles zarzucał demokracji ryzykowne poszerzanie grona ludzi mogących sprawować władzę. Czy człowiek przeciętny jest w stanie ogarnąć całość spraw państwa?

Demokracja ateńska przetrwała ok. 2,5 stulecia, od mniej więcej 508/50 do 260 r. p.n.e. Nie ustają spory, czy był to pierwszy system, który określić można jako demokratyczny – różnych form czy elementów ludowładztwa można się doszukiwać we wcześniejszych okresach i na innych obszarach, np. w Sparcie albo u Fenicjan. Ale – jak zauważa wybitny oksfordzki klasycysta prof. Simon Hornblower – w Atenach demokracja wprowadzona została w uporządkowanej i zadziwiająco szybkiej sekwencji reform.

Polityka 32.2020 (3273) z dnia 04.08.2020; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Blask Aten"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >