Historia

Blask Aten

Demokracja ateńska – wzór czy przestroga?

Akropol wyobrażony przez malarza Leo von Klenze’a, 1846 r. Akropol wyobrażony przez malarza Leo von Klenze’a, 1846 r. AKG / EAST NEWS
W czasach, gdy demokracja jest poważnie zagrożona, warto przypomnieć sobie, jak wyglądał jej wzorzec i archetyp w starożytnej Grecji.
Arystoteles zarzucał demokracji ryzykowne poszerzanie grona ludzi mogących sprawować władzę. Czy człowiek przeciętny jest w stanie ogarnąć całość spraw państwa?EAST NEWS Arystoteles zarzucał demokracji ryzykowne poszerzanie grona ludzi mogących sprawować władzę. Czy człowiek przeciętny jest w stanie ogarnąć całość spraw państwa?

Demokracja ateńska przetrwała ok. 2,5 stulecia, od mniej więcej 508/50 do 260 r. p.n.e. Nie ustają spory, czy był to pierwszy system, który określić można jako demokratyczny – różnych form czy elementów ludowładztwa można się doszukiwać we wcześniejszych okresach i na innych obszarach, np. w Sparcie albo u Fenicjan. Ale – jak zauważa wybitny oksfordzki klasycysta prof. Simon Hornblower – w Atenach demokracja wprowadzona została w uporządkowanej i zadziwiająco szybkiej sekwencji reform.

Polityka 32.2020 (3273) z dnia 04.08.2020; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Blask Aten"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020