Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Jedyny Wielki

Ostatni Piast na tronie Polski

Wizerunek Kazimierza Wielkiego z jego nagrobka w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu w Krakowie. Z insygniów zachowało się jabłko zwieńczone krzyżem, berło uległo uszkodzeniu. Wizerunek Kazimierza Wielkiego z jego nagrobka w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu w Krakowie. Z insygniów zachowało się jabłko zwieńczone krzyżem, berło uległo uszkodzeniu. Wojciech Kryński / Forum
650 lat temu zmarł Kazimierz, ostatni król z dynastii Piastów. Jego panowanie obrosło legendą, którą do dziś trudno oddzielić od rzeczywistości.
Pieczęć majestatowa króla z napisem w otoku KAZIMIRVS D(E)I GR(ATI)A REX POLONIE C(RA)COVIE SA(N)DOM(IRIE) SIRAD(IE) LANC(ICIE) CVYAV(IE) POMORA(N)IE.AGAP Pieczęć majestatowa króla z napisem w otoku KAZIMIRVS D(E)I GR(ATI)A REX POLONIE C(RA)COVIE SA(N)DOM(IRIE) SIRAD(IE) LANC(ICIE) CVYAV(IE) POMORA(N)IE.

Król rozstał się z życiem 3 listopada 1370 r., a jego pogrzeb w Krakowie był ceremonią, jakiej XIV-wieczna Polska nie widziała. Według naocznej relacji Janka z Czarnkowa: „naprzód szły cztery wozy, każdy w cztery piękne konie, a wszystko to – tak woźnice, jak konie i wozy – były czarnym suknem przybrane i pokryte. Potem kroczyło czterdziestu rycerzy w pełnych zbrojach na koniach, pokrytych suknem szkarłatnym; następnie jedenastu niosło chorągwie tyluż księstw, dwunasty zaś chorągiew królestwa polskiego”.

Polityka 45.2020 (3286) z dnia 03.11.2020; Historia; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Jedyny Wielki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >