Historia

Wśród skorpionów

Sprawa Żychonia – czyli jak zaszczuto jednego z najlepszych oficerów wywiadu II RP

Transparent w Wolnym Mieście Gdańsku nawołujący do głosowania na Listę Polską nr 7, 1933 r. Transparent w Wolnym Mieście Gdańsku nawołujący do głosowania na Listę Polską nr 7, 1933 r. AN
Jeden z najlepszych oficerów wywiadu II RP Jan Henryk Żychoń został zaszczuty przez ludzi obsesyjnie szukających agentów we własnych szeregach.
Jan Henryk ŻychońNarodowe Archiwum Cyfrowe Jan Henryk Żychoń

Gdy w 1952 r. Czesław Miłosz zerwał z komunistyczną Polską, na emigracji rozgorzał spór. Jerzy Giedroyc udzielił poecie wsparcia, inni nie byli tak wyrozumiali. Publicysta Jerzy Niezbrzycki, znany jako Ryszard Wraga, oskarżał przyszłego autora „Zniewolonego umysłu” o agenturalność. Niezbrzycki był dla Giedroycia człowiekiem ważnym, gdy jednak redaktor zapytał go, jakie ma dowody przeciw Miłoszowi, ten wskazał na swój nos… Dla Giedroycia był to koniec tej znajomości. Miłosz ciężko przeżył ataki, później napisał książkę o bezpodstawnym oskarżaniu Stanisława Brzozowskiego – ten miał być agentem Ochrany.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Historia; s. 97
Oryginalny tytuł tekstu: "Wśród skorpionów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Związki Polaków: co dziesiąty z nas żyje w związku równoległym

Co dziesiąty Polak żyje w równoległym związku. A może nawet więcej niż co dziesiąty, jeśli trochę poszerzyć definicję związku. Pojawiło się sporo wyników badań seksuologicznych uwzględniających także czasy pandemii. Niektóre mogą się wydać szokujące.

Martyna Bunda
28.07.2021