„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Najazd barbarzyńców

1814: kto i dlaczego podpalił Waszyngton

Ruiny spalonego Kapitolu, rysunek George’a Mungera z 1814 r. Ruiny spalonego Kapitolu, rysunek George’a Mungera z 1814 r. Getty Images
W historii był tylko jeden najazd, który kompletnie zdewastował serce Stanów Zjednoczonych. Waszyngton stanął w płomieniach 207 lat temu podpalony przez Brytyjczyków.
Niedatowany rysunek przedstawiający płonący Waszyngton.Getty Images Niedatowany rysunek przedstawiający płonący Waszyngton.

W czerwcu 1812 r. Amerykanie wypowiedzieli wojnę Wielkiej Brytanii. Poszło o sprawy handlowe, cła, o zajmowanie amerykańskich statków wraz z ładunkiem przez Royal Navy i wcielanie wziętych do niewoli marynarzy do brytyjskiej floty. Ale także, lub przede wszystkim, o wielkie ambicje. Administracja prezydenta USA Jamesa Madisona zamierzała wykorzystać zamieszanie w Europie ogarniętej napoleońską pożogą i zdobyć brytyjską kolonię – Kanadę. Thomas Jefferson uważał wręcz, że jej zajęcie będzie dla armii kwestią przemarszu.

Polityka 4.2021 (3296) z dnia 19.01.2021; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Najazd barbarzyńców"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020