Historia

Najazd barbarzyńców

1814: kto i dlaczego podpalił Waszyngton

Ruiny spalonego Kapitolu, rysunek George’a Mungera z 1814 r. Ruiny spalonego Kapitolu, rysunek George’a Mungera z 1814 r. Getty Images
W historii był tylko jeden najazd, który kompletnie zdewastował serce Stanów Zjednoczonych. Waszyngton stanął w płomieniach 207 lat temu podpalony przez Brytyjczyków.
Niedatowany rysunek przedstawiający płonący Waszyngton.Getty Images Niedatowany rysunek przedstawiający płonący Waszyngton.

W czerwcu 1812 r. Amerykanie wypowiedzieli wojnę Wielkiej Brytanii. Poszło o sprawy handlowe, cła, o zajmowanie amerykańskich statków wraz z ładunkiem przez Royal Navy i wcielanie wziętych do niewoli marynarzy do brytyjskiej floty. Ale także, lub przede wszystkim, o wielkie ambicje. Administracja prezydenta USA Jamesa Madisona zamierzała wykorzystać zamieszanie w Europie ogarniętej napoleońską pożogą i zdobyć brytyjską kolonię – Kanadę. Thomas Jefferson uważał wręcz, że jej zajęcie będzie dla armii kwestią przemarszu.

Polityka 4.2021 (3296) z dnia 19.01.2021; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Najazd barbarzyńców"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021