Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Krótkie nogi rosyjskiej demokracji

Krótka historia rosyjskiej demokracji

Moskwa, 1991 r. U schyłku komunizmu półki świeciły pustkami, a inflacja sięgała kilkuset procent. Moskwa, 1991 r. U schyłku komunizmu półki świeciły pustkami, a inflacja sięgała kilkuset procent. Wojtek Laski / EAST NEWS
30 lat temu stało się w Rosji coś nieprzewidywalnego. Upadł komunizm, zaczęła się budowa demokracji i wolnej gospodarki. Co poszło nie tak?
„Cmentarz” pomników komunizmu w Parku Gorkiego w Moskwie. Za obalaniem pomników nie poszły jednak zmiany polityczne.Getty Images „Cmentarz” pomników komunizmu w Parku Gorkiego w Moskwie. Za obalaniem pomników nie poszły jednak zmiany polityczne.

Dziś Rosja jest państwem budzącym niepewność i obawy przed kolejnymi aktami agresji wobec świata zewnętrznego i własnego społeczeństwa. Jak do tego doszło? Czy to aberracja historii, czy przeciwnie, potwierdzenie jakichś jej prawidłowości?

„Mało kto dziś pamięta, jak wolnym krajem była Rosja w latach dziewięćdziesiątych” – pisze Anders Aslund, wybitny szwedzki ekonomista, autor wydanej niedawno książki „Russia’s Crony Capitalism” (Rosyjski kapitalizm kumoterski), a w tamtych latach – doradca rosyjskiego rządu.

Polityka 33.2021 (3325) z dnia 10.08.2021; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Krótkie nogi rosyjskiej demokracji"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >