Historia

Krótkie nogi rosyjskiej demokracji

Krótka historia rosyjskiej demokracji

Moskwa, 1991 r. U schyłku komunizmu półki świeciły pustkami, a inflacja sięgała kilkuset procent. Moskwa, 1991 r. U schyłku komunizmu półki świeciły pustkami, a inflacja sięgała kilkuset procent. Wojtek Laski / EAST NEWS
30 lat temu stało się w Rosji coś nieprzewidywalnego. Upadł komunizm, zaczęła się budowa demokracji i wolnej gospodarki. Co poszło nie tak?
„Cmentarz” pomników komunizmu w Parku Gorkiego w Moskwie. Za obalaniem pomników nie poszły jednak zmiany polityczne.Getty Images „Cmentarz” pomników komunizmu w Parku Gorkiego w Moskwie. Za obalaniem pomników nie poszły jednak zmiany polityczne.

Dziś Rosja jest państwem budzącym niepewność i obawy przed kolejnymi aktami agresji wobec świata zewnętrznego i własnego społeczeństwa. Jak do tego doszło? Czy to aberracja historii, czy przeciwnie, potwierdzenie jakichś jej prawidłowości?

„Mało kto dziś pamięta, jak wolnym krajem była Rosja w latach dziewięćdziesiątych” – pisze Anders Aslund, wybitny szwedzki ekonomista, autor wydanej niedawno książki „Russia’s Crony Capitalism” (Rosyjski kapitalizm kumoterski), a w tamtych latach – doradca rosyjskiego rządu.

Polityka 33.2021 (3325) z dnia 10.08.2021; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Krótkie nogi rosyjskiej demokracji"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Domy dla bezdomnych

Efekty programu „najpierw mieszkanie” obalają mit, że jeśli pozostawi się bezdomnych na ulicy bez wsparcia, to i tak jakoś sobie poradzą, a zaoszczędzi się przy tym publiczne pieniądze. Nic bardziej mylnego.

Zbigniew Borek
28.09.2021