Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Miejsce miast

Miejsce miast według Matyi

Warszawa końca XVIII w., Zygmunt Vogel. Warszawa końca XVIII w., Zygmunt Vogel. EAST NEWS
Nowoczesność rozpoczęła się dla Polaków w czasie upadku Rzeczpospolitej. Brak własnego państwa spychał nas na margines Europy, ale historię uratowały miasta.
mat. pr.

Ośrodkiem modernizacyjnej sprawczości i podmiotowości w Polsce było miasto. Tak twierdzi Rafał Matyja w książce „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” (wydawnictwo Karakter). To śmiała teza, bo w drugiej połowie XVII w. miasta w Polsce tkwiły w głębokim kryzysie, w jaki wpędził je sarmacki zwrot drugiej połowy XVI w. Polityczną hegemonię w Rzeczpospolitej uzyskała szlachta i preferowany przez nią model gospodarki oparty na folwarku i rolnictwie obsługiwanym w systemie pańszczyzny.

Polityka 35.2021 (3327) z dnia 24.08.2021; Historia; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Miejsce miast"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022