Historia

Perły epoki edwardiańskiej

Humor PRL

Rzecz dzieje się
przy kiosku w Szczecinie:
– Poproszę carmeny.
– Nie ma. – Więc piasty.
– Nie ma. – A może są sporty?
– Nie ma. – To co się teraz
pali? – Komitety. Rzecz dzieje się przy kiosku w Szczecinie: – Poproszę carmeny. – Nie ma. – Więc piasty. – Nie ma. – A może są sporty? – Nie ma. – To co się teraz pali? – Komitety. Maciej Billewicz / Forum
Dlaczego pszczoły z całej Polski zleciały się na zjazd partii? Poczuły lipę. Ten i podobne dowcipy wyrażały opinie obywateli o władzy. Lata 70. to ich złota era.
Polska za czasów Stalina była jak tramwaj. Połowa ludzi stała, druga połowa siedziała i wszyscy się trzęśli. Za czasów Gomułki Polska była jak autobus, jeden prowadził, ale wszyscy mieli stracha. Za czasów Gierka natomiast Polska jest jak samolot. Luksus i wygoda, ale chce się rzygać.Jan Morek/Forum Polska za czasów Stalina była jak tramwaj. Połowa ludzi stała, druga połowa siedziała i wszyscy się trzęśli. Za czasów Gomułki Polska była jak autobus, jeden prowadził, ale wszyscy mieli stracha. Za czasów Gierka natomiast Polska jest jak samolot. Luksus i wygoda, ale chce się rzygać.

Dekada lat 60. skończyła się – jak to określił Leszek Kołakowski – „niewiarą w obietnice”. Rok 1969 przyniósł suszę, zima okazała się wyjątkowa surowa, w rolniczych punktach skupu hulał wiatr, w sklepach trudno było cokolwiek dostać. Dlatego najpopularniejszym imieniem kobiecym w 1970 r. miała być Iza, bo:

I za kawą
I za masłem
I za mięsem
I za czekoladą
I za wszystkim trzeba stać…

Co się teraz pali?

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Historia; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Perły epoki edwardiańskiej"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021