Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Historia

35 pomników

Spór o zbrodnię w Babim Jarze

Po masakrze w Babim Jarze masowy grób zakopują jeńcy wojenni, 1 października 1941 r. Po masakrze w Babim Jarze masowy grób zakopują jeńcy wojenni, 1 października 1941 r. Forum
80 lat temu w Babim Jarze hitlerowcy rozstrzelali 33 771 osób w dwa dni. Później liczba ofiar wzrosła do 100 tys. Wiadomo, kto zabijał i kto ginął, ale jak upamiętniać tę śmierć – to w Ukrainie wciąż powód do kłótni.
Instalacja „Lustrzane Pole” na terenie dzisiejszego parku miejskiego.Marcin Kołodziejczyk/Polityka Instalacja „Lustrzane Pole” na terenie dzisiejszego parku miejskiego.

Niektórzy kijowscy rozmówcy – ci zaangażowani w temat, jak i zwykli spacerowicze w Babim Jarze, który dzisiaj jest miejskim parkiem – zamiast „politycznych kłótni” wolą łagodniejsze „etyczne spory”. Ale wielu mówi wprost: kto zagarnie dla siebie narrację historyczną, zdobędzie Ukrainę. Wśród chętnych są i lokalni polityczni watażkowie, i Władimir Putin. – Niestety, obserwujemy w Ukrainie walkę wielu grup interesu i wpływu, które współzawodniczą o upamiętnienie Babiego Jaru – mówi Rusłan Kawaciuk, zastępca dyrektora generalnego Fundacji i Centrum Pamięci Zagłady (CPZ) Babi Jar, która powstała w 2016 r.

Polityka 43.2021 (3335) z dnia 19.10.2021; Historia; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "35 pomników"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021