„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Obudzeni

Powojenne losy Niemców

Ulica w Hamburgu, 1945 r. Ulica w Hamburgu, 1945 r. Getty Images
Co się stało z Niemcami, kiedy z panów świata stali się narodem podbitym? Czym skończyło się dla nich urzeczenie nacjonalizmem i własną wielkością, opowiada Harald Jähner, autor książki „Czas wilka. Powojenne losy Niemców”.
Ogródek piwny w Berlinie położony na granicy dwóch stref okupacyjnych, 1949 r.Getty Images Ogródek piwny w Berlinie położony na granicy dwóch stref okupacyjnych, 1949 r.

TOMASZ TARGAŃSKI: – Jaki widok przedstawiały Niemcy zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej? Co zobaczylibyśmy na ulicach Berlina wiosną 1945 r.?
HARALD JÄHNER: – Przede wszystkim morze gruzów. Przeszło połowa miasta była zniszczona. Gruz tworzył wysokie na wiele metrów hałdy, a między nimi wąskimi dróżkami przemykali ludzie. Poruszanie się po mieście było ryzykowne: aby dotrzeć do domu, czasem trzeba było wspinać się na kolejne stoki i zjeżdżać w dół po gruzowisku, unikać samotnie stojących murów – często na wysokość fasady – które groziły zawaleniem.

Polityka 47.2021 (3339) z dnia 16.11.2021; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Obudzeni"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021