Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Różne wcielenia hetmana

Kim naprawdę był Iwan Mazepa

Pomnik hetmana kozackiego Iwana Mazepy odsłonięty w 2016 r. w Połtawie. Pomnik hetmana kozackiego Iwana Mazepy odsłonięty w 2016 r. w Połtawie. Shutterstock
Dla Ukrainy narodowy bohater, dla Polski romantyczny Kozak, dla Rosji zdrajca. Kim naprawdę był Iwan Mazepa?
Karol XII i Mazepa po przegranej bitwie pod Połtawą, obraz Gustafa Cederströma, XIX w.AGE/EAST NEWS Karol XII i Mazepa po przegranej bitwie pod Połtawą, obraz Gustafa Cederströma, XIX w.

Pochodził z rusińskiego rodu Mazepów-Kołodyńskich, których rodzinne gniazdo mieściło się we wsi Mazepińce koło Białej Cerkwi na Kijowszczyźnie. Wyznający prawosławie Mazepowie pieczętowali się herbem Kurcz i zostali uszlachceni w dobie ostatnich Jagiellonów. Rusińska szlachta w Rzeczpospolitej – mimo zrównania w prawach z polską oraz litewską – napotykała jednak wiele barier, bijąc głową w szklany sufit. Stąd nie tak znowu rzadki udział środniozamożnych herbowych Rusinów w kozackich rebeliach i Mazepowie nie byli tu wyjątkiem.

Polityka 50.2021 (3342) z dnia 07.12.2021; Historia; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Różne wcielenia hetmana"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022