Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Naga prawda o PRL

Striptiz, rozrywka i luksus. Naga prawda o PRL

Striptizerka Consuela podczas występu w kawiarni Pod Iglicą mieszczącej się w Hali Ludowej (Hala Stulecia) we Wrocławiu, 1974 r. Striptizerka Consuela podczas występu w kawiarni Pod Iglicą mieszczącej się w Hali Ludowej (Hala Stulecia) we Wrocławiu, 1974 r. Tadeusz Drankowski / PAP
Seks i socjalizm nie musiały być wzajemnie sprzeczne. Rozbierany taniec oglądano w Polsce powszechnie i chętnie o nim mówiono. Był metaforą luksusu i rozrywki.
Pierwszy striptizer męski w Polsce, Sala Kongresowa w Warszawie, 1976 r.Wojciech Łaski/EAST NEWS Pierwszy striptizer męski w Polsce, Sala Kongresowa w Warszawie, 1976 r.

W archiwach PAP, jak i wśród zbiorów prywatnych agencji nie brakuje zdjęć dokumentujących pokazy tańca erotycznego organizowane w Polsce Ludowej na dancingach i w restauracjach. Komercyjna erotyka wpasowywała się w realia socjalistycznej gospodarki lepiej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jedno ze zdjęć z archiwum PAP przedstawia tancerkę o pseudonimie Consuela. Już rozebrana (prawdopodobnie pod koniec występu) zakrywa nagie ciało parasolem, na którym brokatową nitką wyhaftowany został jej pseudonim artystyczny.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Historia; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Naga prawda o PRL"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021