Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Zawracające rakiety

Zawracające rakiety. Kryzys kubański z Ukrainą w tle

Plakat propagandowy przedstawiający Fidela Castro z Nikitą Chruszczowem. Plakat propagandowy przedstawiający Fidela Castro z Nikitą Chruszczowem. EAST NEWS
Niedawno Kreml zagroził Ameryce, że jeśli Zachód nie ugnie się w sprawie Ukrainy i nie zaakceptuje żądań Rosji, ta wyśle na Kubę i do Wenezueli „infrastrukturę wojskową”. Z podobnym kryzysem z Kubą w tle świat miał już do czynienia 60 lat temu.
Zdjęcie wywiadu lotniczego USA zrobione nad Kubą. Widać na nim m.in. namioty osłaniające pocisk i elementy wyrzutni.Getty Images Zdjęcie wywiadu lotniczego USA zrobione nad Kubą. Widać na nim m.in. namioty osłaniające pocisk i elementy wyrzutni.

W 1962 r. zimna wojna osiągnęła punkt krytyczny. Waszyngton i Moskwa stanęły na krawędzi wojny jak najbardziej rzeczywistej. Pretekstem była Kuba, ale w istocie chodziło o to, czy można rządzić się w strefie wpływów przeciwnika. Dziś, przy okazji napięcia wokół Ukrainy, tamten kryzys znów jest na ustach strategów i polityków. – Zdawało się, że to zamierzchła przeszłość, ale przecież jesteśmy dokładnie w miejscu, które już kiedyś opisano w podręcznikach – westchnęła Aleksandra Filippienko z Instytutu USA i Kanady Rosyjskiej Akademii Nauk.

Polityka 6.2022 (3349) z dnia 01.02.2022; Historia; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Zawracające rakiety"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >