Historia

Pokój ze strachu

Pokój ze strachu, czyli słynna szwedzka polityka neutralności

Załoga szwedzkiego okrętu na straży wód terytorialnych, październik 1939 r. Załoga szwedzkiego okrętu na straży wód terytorialnych, październik 1939 r. Getty Images
Szwedzka polityka neutralności narodziła się jako droga przetrwania państwa skazanego na sąsiedztwo z zaborczym imperium.
Jean Baptiste Bernadotte, założyciel panującej do dziś szwedzkiej dynastii, portret pędzla Josepha Nicolasa Jouy’a. XIX w.Getty Images Jean Baptiste Bernadotte, założyciel panującej do dziś szwedzkiej dynastii, portret pędzla Josepha Nicolasa Jouy’a. XIX w.

Trzeba było prawdziwego renegata, by wywrócić na nice ponad dwieście lat historii, porzucić sny o mocarstwie i rozpocząć marsz ku neutralności. Tylko ktoś, kto nie bał się miana zdrajcy, mógł porozumieć się z odwiecznym wrogiem, porzucić dotychczasowych sojuszników i rozpocząć nową epokę w dziejach Szwecji.

Owym renegatem okazał się Jean Baptiste Bernadotte, człowiek kameleon: piąte dziecko skromnego prawnika z Pau w Akwitanii, zrazu sierżant armii królewskiej, później generał w służbie rewolucji, a w końcu napoleoński marszałek wywindowany do godności królewskiej. Imiona zmieniał równie często jak lojalność: przyszedł na świat jako Jan Chrzciciel (fr. Jean Baptiste), podczas rewolucji – zgodnie z ówczesną modą na wszystko, co klasyczne – stał się Juliuszem (fr. Jules), drugą połowę życia spędził zaś jako Karl Johan, król Szwecji i założyciel – panującej do dziś – dynastii Bernadotte.

Strach przed Rosją

Szwedzka opowieść o neutralności rozpoczyna się od uznania bolesnego faktu, że sen o imperium dobiegł końca. Przez cały XVIII w. Rosja stopniowo wydzierała Sztokholmowi kolejne terytoria we wschodniej części basenu Morza Bałtyckiego. Wreszcie nadszedł rok 1809 r., kiedy car Aleksander I zajął całą Finlandię. Szok spowodowany utratą terytorium uważanego za „odwiecznie szwedzkie” był tak wielki, że doprowadził do zamachu stanu i usunięcia z tronu króla Gustawa IV Adolfa. Szwedzka partia wojenna postanowiła wówczas zaoferować stanowisko regenta i następcy tronu komuś, kto dawałby jakąś nadzieję na odzyskanie Finlandii.

Bernadotte znalazł się we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Jego kandydatura jawiła się jako idealne rozwiązanie. Był katolikiem i nie znał języka, ale jako napoleoński marszałek reprezentował potęgę cesarstwa.

Polityka 22.2022 (3365) z dnia 24.05.2022; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Pokój ze strachu"
Reklama