Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Historia prosto z książki

Trzy wycieczki do przeszłości. Nowe książki historyczne

suricoma / PantherMedia
Ukraina i wycieczki do starożytności: do Egiptu, Grecji i Rzymu.
materiały prasowe

Trzy wycieczki do przeszłości

Jak przeżyć w starożytnym Egipcie, Charlotte Booth, tłum. Maciej Miłkowski, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2022, s. 218;
Jak przeżyć w starożytnej Grecji, Robert Garland, tłum. Jan Szkudliński, 2022, s. 244;
Jak przeżyć w starożytnym Rzymie, L.J. Trafford, tłum. Monika Skowron, 2022, s. 246

Pomysł na wehikuł czasu jest stałym motywem w popkulturze, ale historycy naukowcy uważają, że tego typu zabieg jest zarezerwowany dla literatów, dla których przeszłość jest tłem opowieści. Historycy popularyzatorzy stosują jednak ten manewr, by zainteresować historią młodzież. W tym roku w Wydawnictwie Poznańskim ukazały się trzy książki, które tłumaczą, „jak przeżyć” w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Zabierają czytelnika na wycieczki po starożytnych Tebach rządzonych przez faraona Amenhotepa III ok. 1360 r. p.n.e.; po Atenach V w. p.n.e. oraz do Rzymu z końca I w. z czasów cesarza Domicjana.

Autorzy wcielają się w role przewodników, z tym że zwiedzanie miast polega nie tyle na oglądaniu zabytków, ile na odkrywaniu życia codziennego ich mieszkańców. A zatem są to opowieści o tym, jak mieszkali, gdzie pracowali, co jadali, jak się ubierali, gdzie się oddawali kultom czy chodzili do lekarzy. To książki dla początkujących, skrótowe i opatrzone anegdotami, ale dzięki temu lektura nie nuży i może sprawić, że nabierze się ochoty na więcej. Autorzy mają różny styl i wiedzę, i przyznam, że dla mnie najciekawsze było zwiedzanie Aten w towarzystwie starożytnika prof. Roberta Garlanda.

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA

***

Świeże spojrzenie

Wrota Europy. Zrozumieć Ukrainę, Serhii Plokhy, tłum. Wojciech Gadowski, Wydawnictwo Znak Horyzont, Kraków 2022, s.

Polityka 44.2022 (3387) z dnia 25.10.2022; Historia; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Historia prosto z książki"
Reklama