Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Historia

Gra w kości

Historia i wojna w Ukrainie. Po co Putinowi kości Potiomkina

Portret Grigorija Aleksandrowicza Potiomkina z 1790 r. Portret Grigorija Aleksandrowicza Potiomkina z 1790 r. Getty Images
Rosyjskie wojska wykradły z ukraińskiego Chersonia szczątki księcia Grigorija Potiomkina. Dlaczego kochanek carycy Katarzyny II jest tak ważny dla Putina?
Śmierć księcia na stepie besarabskim,
obraz z epoki autorstwa Michaiła Matwiejewicza Iwanowa.Getty Images Śmierć księcia na stepie besarabskim, obraz z epoki autorstwa Michaiła Matwiejewicza Iwanowa.

„Ojciec Anatolij zapala sześć świec, idzie na środek cerkwi i otwiera ukryte drewniane drzwi w posadzce. Strome schody prowadzą w mrok. Duchowny idzie przodem i przykleja pierwszą świecę do ściany. Oświetla ona wąski korytarzyk. Ojciec Anatolij przytwierdza do ściany kolejne świece, aż dochodzi do niewielkiej komnaty. Prosta drewniana trumna, z krzyżem na wieku, stoi na podium pośrodku. Pop podnosi wieko trumny. W środku jest mała czarna torba z czaszką i ponumerowanymi kośćmi należącymi do księcia Grigorija Potiomkina” – tak brytyjski historyk Simon Sebag Montefiore opisał swoją wizytę w podziemiach soboru św.

Polityka 47.2022 (3390) z dnia 15.11.2022; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Gra w kości"
Reklama