Historia

Wołyń. Bez optymizmu

Wołyń: bez optymizmu. Gestów pojednania w 80. rocznicę nie będzie

Kadry z propagandowego filmu rosyjskiego porównującego rzeź wołyńską do zbrodni nazistów, wyemitowanego
na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu w czerwcu tego roku na żądanie Władimira Putina. Polskie napisy zostały dodane przez youtubera, który udostępnił materiał w sieci. Kadry z propagandowego filmu rosyjskiego porównującego rzeź wołyńską do zbrodni nazistów, wyemitowanego na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu w czerwcu tego roku na żądanie Władimira Putina. Polskie napisy zostały dodane przez youtubera, który udostępnił materiał w sieci. SPIEF’23 St. Petresburg International Economic Forum 14-17 June 2023
11 lipca mija 80 lat od tzw. krwawej niedzieli, którą uznaje się za apogeum rzezi wołyńskiej. Rosyjska agresja na Ukrainę bardzo zbliżyła Polaków i Ukraińców i zepchnęła na dalszy plan historyczne rozrachunki. Ale widocznych gestów pojednania nie będzie. Ukraina ma u siebie krwawą wojnę, a Polska wybory.
Zniszczona przez członków Obozu Wielkiej Polski tablica upamiętniająca partyzantów UPA w Monasterzu na Podkarpaciu.wyborcza.pl Zniszczona przez członków Obozu Wielkiej Polski tablica upamiętniająca partyzantów UPA w Monasterzu na Podkarpaciu.

W 2027 r. ma zostać otwarte w Chełmie Centrum Prawdy i Pojednania oraz Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej im. Lecha Kaczyńskiego. Za kilka dni w tutejszej bibliotece publicznej, na otwarcie obchodów 80. rocznicy rzezi wołyńskiej, zostanie zaprezentowana wstępna wizualizacja zamiany pocarskich obiektów przy ul. Hrubieszowskiej kupionych w 2022 r. na muzeum. Samorząd wyłożył ze swojego budżetu 980 tys. zł, ale premier Mateusz Morawiecki z rezerwy celowej dodał 4 mln zł. Całość inwestycji szacowana jest na 250–300 mln zł. Nie ma jeszcze rady programowej placówki, a Grzegorz Zarzycki z biura prezydenta Chełma przyznaje, że jej pomysłodawcy mają świadomość, że projekt dotyka bolesnej, trudnej przeszłości w relacjach polsko-ukraińskich. – Dlatego staramy się, aby był transparentny i tworzony w atmosferze dialogu. Głównym celem jest przecież upamiętnienie bezimiennych ofiar oraz tych, którzy nieśli wówczas pomoc prześladowanym. Od początku zależy nam na współpracy nie tylko z polskimi specjalistami, ale także ze stroną ukraińską. Stąd też o koncepcji budowy Centrum Prawdy i Pojednania poinformowany został sam prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a także ambasada ukraińska – wyjaśnia Zarzycki i dodaje, że chełmskie muzeum ma być krokiem ku pojednaniu poprzez prawdę, tym bardziej że inwazja Rosji na terytorium Ukrainy pokazała, że pomimo trudnej historii narodów polskiego i ukraińskiego Polacy i Ukraińcy potrafią ze sobą współpracować.

Tegorocznym obchodom będzie towarzyszyć list duchownych polskich i ukraińskich – podobny zresztą powstał 10 lat temu. – Wtedy ten głos w duchu pojednania został bardzo dobrze odebrany. Obecnie, jeśli powstanie, zapewne będzie podobnie, ale raczej nie wpłynie to na rzeczywiste pojednanie, dla którego, prawdę mówiąc, nie widzę optymistycznego scenariusza.

Polityka 28.2023 (3421) z dnia 04.07.2023; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Wołyń. Bez optymizmu"
Reklama