Klasyki Polityki

Z Rosji do Rosji

Z Rosji do Rosji. Problem z Kaliningradem

Kaliningrad. Dla mieszkańców obwodu podróżowanie do sąsiadów jest sposobem na życie. Kaliningrad. Dla mieszkańców obwodu podróżowanie do sąsiadów jest sposobem na życie. Scanpix Bulls / •
Rosyjski Kaliningrad (dawniej Königsberg, Królewiec) wraz z całym obwodem (950 tys. mieszkańców, 0,64 proc. ludności Federacji Rosyjskiej, 15 tys. km kw. powierzchni) staje się powoli enklawą w Unii Europejskiej.

Rosja początkowo zażądała „korytarzy” przez Polskę i Litwę, teraz minister spraw zagranicznych Igor Iwanow powiedział w Warszawie, że wie, „jak boleśnie brzmi dla Polski taki wyraz”, ale i tak sprzeciwił się wprowadzaniu przez Polskę i Litwę wiz dla Rosjan. Iwanow jest jednak spokojny i kurtuazyjny, inaczej niż duża część rosyjskiej prasy i rosyjskich polityków. Jak Unia Europejska, Polska, Litwa i Rosja uporają się z problemem Kaliningradu?

Proponują nam rozwiązania, które – w gruncie rzeczy – oznaczają tylko jedno: prawo Rosjan do swobodnego kontaktu ze swoimi rodakami będzie zależeć od postanowienia tego czy innego państwa – oburzał się gospodarz Kremla podczas szczytu Unia–Rosja w Moskwie 29 maja.

Obecnie kalinigradczycy przemieszczają się do Rosji swobodnie przez Polskę, Litwę i Białoruś. Wystarczą im do tego – jeśli idzie o Litwę, czyli trakt główny – tylko rosyjskie dowody osobiste, ale podczas podróży wagony są zamknięte, opuszczać ich nie wolno. Wjazd do Polski wymaga już paszportu zagranicznego. 1 lipca 2003 r. Polska i Litwa będą musiały uszczelnić granicę z Rosją. Uszczelnić, czyli wprowadzić wizy.

Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego są niezadowoleni – to jasne. Już teraz godzinami, a nawet i dniami sterczą w kolejkach do konsulatów państw niemal całego świata z prośbami o wizę. Czy mogą więc uwierzyć, że akurat Polacy i Litwini obdarzą ich krótkim terminem i miłym uśmiechem?

Histeria królewiecka

Następnego dnia po szczycie prasa popadła w histerię: tytuły nie różniły się zbytnio między sobą: „Unia Europejska odcina Kaliningrad od Rosji”, „Kaliningradzki Bantustan”, „Kaliningrad w zaułku Europy”, „Nowe ściany na starym kontynencie”, „Po wizę z Rosji do Rosji”, „Twarde »niet« Europy”, „Kaliningrad w mocy europejskich biurokratów” itp.

Polityka 26.2002 (2356) z dnia 29.06.2002; Świat; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Z Rosji do Rosji"
Reklama