Klasyki Polityki

Bardzo drogi nałóg

Czy rekordowe odszkodowanie od koncernu tytoniowego ma sens

Betty Bullock. Zasądzono jej 28 mld dol. odszkodowania, ale kolejne instancje mogą obniżyć tę sumę. Betty Bullock. Zasądzono jej 28 mld dol. odszkodowania, ale kolejne instancje mogą obniżyć tę sumę. AP / Agencja Gazeta
Sąd przysięgłych nakazał tytoniowej firmie Philip Morris, by zapłaciła umierającej na raka płuc Betty Bullock 28 mld dol. jako karę za wpędzenie jej w nałóg. Suma tak absurdalnie wysoka, że odnieść można wrażenie, iż sędziowie podejmowali swą decyzję z myślą o Księdze rekordów Guinnessa.

Przewodnicząca ławy przysięgłych przedstawiła następujące uzasadnienie: „Tylko jedna ofiara na 28 tys. palaczy (umierających na raka płuc) szuka w sądzie zadośćuczynienia dla swej krzywdy. Uznaliśmy już wcześniej, że każdemu należy się odszkodowanie w wysokości 1 mln dol. i tym sposobem każdej z nich przyznajemy milion”. Nie jest to logika zbyt przekonująca, jako że suma ta nie zostanie przecież rozdzielona pomiędzy 28 tys. ofiar nałogu, lecz – jeśli zostałaby w ogóle wypłacona – wzbogaciłaby spadkobierców pani Bullock, której lekarze rokują jeszcze tylko kilka miesięcy życia.

Polityka 42.2002 (2372) z dnia 19.10.2002; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Bardzo drogi nałóg"

Czytaj także

Fotoreportaże

Kameralnie i lokalnie. Oto finaliści 10. edycji Nagrody Architektonicznej

Przedstawiamy pięciu finalistów jubileuszowej 10. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI. W tym roku wyjątkowo dokładamy do puli dodatkową piątkę najciekawszych ubiegłorocznych realizacji, aby nasi czytelnicy mogli wybrać z niej swojego faworyta.

Piotr Sarzyński
13.04.2021