Klasyki Polityki

Zapadła żelazna kurtyna. Pierwsza salwa zimnej wojny

Trzy lata później mail berlińczycy entuzjastycznie witają amerykańskie samoloty wiozące pomoc dla zablokowanego przez Rosjan Berlina Zachodniego. Trzy lata później mail berlińczycy entuzjastycznie witają amerykańskie samoloty wiozące pomoc dla zablokowanego przez Rosjan Berlina Zachodniego. Corbis
Europę przecięła żelazna kurtyna – alarmował Winston Churchill 5 marca 1946 r., niecały rok po zwycięstwie nad Hitlerem. Mało kto w wolnym świecie chciał wtedy słuchać tego ostrzeżenia przed sowiecką Rosją.
W maju 1945r. żołnierze amerykańscy i rosyjscy ściskają się serdecznie po spotkaniu frontów nad Elbą pod Torgau.Corbis W maju 1945r. żołnierze amerykańscy i rosyjscy ściskają się serdecznie po spotkaniu frontów nad Elbą pod Torgau.

Winnie – jak nazywano Churchilla – trzy miesiące po obaleniu III Rzeszy przegrał wybory. Ludzie chcieli cieszyć się pokojem, a on kojarzył się z wojną. Lewica obiecywała solidarne państwo socjalne, a on straszył, że brytyjscy socjaliści narzucą narodowi rządy totalitarne.

Pod koniec lipca 1945 r. konserwatyści ponieśli miażdżącą klęskę; następcą Churchilla został lider Partii Pracy Clement Attlee.

Polityka 9.2006 (2544) z dnia 04.03.2006; Historia; s. 69

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021