Klasyki Polityki

Nowa mowa Wowy

Ruski czy rosyjski? Nowa mowa Wowy

Na pierwszy rzut oka niby wszystko jest proste – Rossija jest państwem wielonarodowym i słowo rossijskij określa ową wielonarodową państwowość. Na pierwszy rzut oka niby wszystko jest proste – Rossija jest państwem wielonarodowym i słowo rossijskij określa ową wielonarodową państwowość. PantherMedia
Jako tako radziliśmy sobie z odróżnianiem radzieckiego od rosyjskiego, teraz mamy kłopoty z poprawnym używaniem określeń ruski i rosyjski. Ba, kłopoty mają sami Rosjanie.

Niegdyś istniało sobie państwo radzieckie, a w nim m.in. Rosjanie z rosyjską kulturą, językiem itp. (nie mieli jedynie własnej rosyjskiej partii komunistycznej). Były sobie radzieckie konstytucje i instytucje, był nawet naród i człowiek radziecki. Pojawiały się co prawda nieprzekładalne na inne języki zwroty typu mnogonacionalnoje obszczenarodnoje gosudarstwo sowietskogo naroda, mieliśmy kłopoty z przetłumaczeniem zaszczytnego tytułu narodnyj artist Sowietskogo Sojuza (narodowy pachniał narodowym socjalizmem/komunizmem, ludowy folklorem; Szostakowicz – artysta ludowy brzmiało bzdurnie), jednak radziliśmy sobie – rozróżnienie radzieckości od rosyjskości nie sprawiało nam większych językowych problemów.

Polityka 40.2002 (2370) z dnia 05.10.2002; Społeczeństwo; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowa mowa Wowy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >