Klasyki Polityki

Ryba szuka roweru

Singlująca kobieta potrzebuje trzech mężczyzn

Mirosław Gryń / Polityka
W Monachium, Hanowerze i Frankfurcie jednoosobowe gospodarstwa domowe – zwane singlami – stanowią ponad połowę ogółu mieszkańców.

Z wyboru lub konieczności żyją w pojedynkę. Zazwyczaj są dobrze wykształceni, nieźle zarabiają i doskonale odnajdują się w wielkim mieście. Single mają nie tylko zadbany wygląd, ale również szerokie zainteresowania. Inteligentni, pogodni, towarzyscy – przeczą stereotypom o samotności i beznadziei staropanieństwa czy starokawalerstwa. Monachijski instytut badania opinii publicznej NFO Infratest, analizując na zlecenie tygodnika „Focus” grupę 500 singli do 64 roku życia, stwierdził jednak, że samotni z przekonania stanowią mniejszość, a 1/3 ankietowanych, w tym więcej mężczyzn niż kobiet, chce znaleźć partnera.

Singiel szuka, testuje, kokietuje

Życie potwierdza, że singel nie tylko marzy, ale i gotów jest podjąć wysiłek poszukiwań. Z chęcią powierza swój los specjalistom. Korzysta z usług agencji oferujących romantyczne randki, biur organizujących urlopy lub weekendy dla samotnych, chadza z przyjemnością do ulubionych klubów i knajp. Wyspecjalizowane agencje, jak choćby hamburska DIDA&KO, zorganizują mu tzw. Dinner for fun, niezobowiązujące spotkanie w ekskluzywnej restauracji dla dobranych wiekiem i zainteresowaniami trzech, czterech par. Volkshochschulen przygarną samotnych złaknionych wiedzy o malarstwie wczesnego baroku, serach, pułapkach życia we dwoje. Rozliczne szkoły i salony tańca zadbają w rytmie samby o miłą atmosferę i międzyludzkie kontakty. Prywatne stacje radiowe i telewizyjne podejmą pośrednictwo w kontaktach samotnych serc. Nowym skutecznym treningiem do życia w związku kusić będą cieszące się dużym powodzeniem agencje, zatrudniające pedagogów, psychologów i socjologów. Miejskie gazety zaproszą na słynne w Niemczech party dla solistów: Ryba szuka roweru.

Polityka 38.2002 (2368) z dnia 21.09.2002; Społeczeństwo; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Ryba szuka roweru"
Reklama