Klasyki Polityki

Pamiętacie Nemeczka?

Ingrid Bergman, Burgess Meredith i Ferenc Molnar w jednym z teatrów na Broadwayu. Praca nad „Liliom”, najsłynniejszym dramatem Węgra. Ingrid Bergman, Burgess Meredith i Ferenc Molnar w jednym z teatrów na Broadwayu. Praca nad „Liliom”, najsłynniejszym dramatem Węgra. Bettmann / Corbis
2 kwietnia 1952 r., zmarł w Nowym Jorku najbardziej znany pisarz węgierski – Ferenc Molnar. Jego dramaty były grane na wszystkich scenach świata, w tym na Broadwayu i w paryskim Odeonie, a napisana w 1907 r. powieść dla młodzieży „Chłopcy z placu Broni” pobiła wszelkie rekordy popularności.

Ferenc Molnar był niezwykle kolorową postacią, gwiazdą budapeszteńskiej bohemy na przełomie XIX i XX stulecia. Urodził się w 1878 r. w zamożnej, lekarskiej rodzinie, dzięki czemu mógł studiować prawo nie tylko w Budapeszcie, lecz również w Genewie. Szybko się jednak usamodzielnił, bo mając zaledwie 18 lat został współpracownikiem jednej z budapeszteńskich gazet.

Pisał o peryferiach wielkiego miasta, wydobywał niezwykłe postacie półświatka i szybko zyskał rozgłos. Jego reportaże zaczęto drukować za granicą w „Berliner Tagesblatt” i w wydawanym przez koncern Hearsta „New Yorker American”.

Polityka 12.2002 (2342) z dnia 23.03.2002; Kultura; s. 58
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >