Klasyki Polityki

Planeta bez małp

Spór o teorię ewolucji w USA. Planeta bez małp

Rodzice uczniów ze szkoły w Dover cieszą się po werdykcie sądu w Harrisburgu. Nauczanie o Rozumnym Projekcie na lekcjach biologii okazało się niezgodne z konstytucją. Rodzice uczniów ze szkoły w Dover cieszą się po werdykcie sądu w Harrisburgu. Nauczanie o Rozumnym Projekcie na lekcjach biologii okazało się niezgodne z konstytucją. AP / Agencja Gazeta
Rada szkolna w Dover jako pierwsza w USA nakazała nauczycielom biologii odczytywać na lekcjach tekst kwestionujący teorię ewolucji. Niedawno sąd uznał tę decyzję za nielegalną, ale to tylko jedna przegrana bitwa w wojnie religijnych fundamentalistów o wprowadzenie do szkół biblijnej interpretacji powstania życia.
W 1925 r. przed sądem w Dayton w stanie Tennessee stanął młody nauczyciel John Scopes. Jego przestępstwem było nauczanie herezji o pochodzeniu człowieka od małpy.Corbis W 1925 r. przed sądem w Dayton w stanie Tennessee stanął młody nauczyciel John Scopes. Jego przestępstwem było nauczanie herezji o pochodzeniu człowieka od małpy.

Eric Riddle pyta: – Teoria Darwina to nie fakt, tylko teoria. Nie dowiedziono, że jest prawdziwa. Dlaczego nie uczyć także innych, inaczej tłumaczących pochodzenie człowieka? Chodzi przecież o wolność nauczania. Riddle, nadzorca kamieniołomu, wykształcenie średnie, jest członkiem słynnej dziś w całej Ameryce rady szkolnej z Dover. Rada odsyła do podręcznika „Of Pandas and People”. Według tej książki życie na Ziemi powstało za sprawą bliżej nieokreślonego Rozumnego Projektu (Intelligent Design, w skrócie ID).

Polityka 14.2006 (2549) z dnia 08.04.2006; Społeczeństwo; s. 96
Oryginalny tytuł tekstu: "Planeta bez małp"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021