Klasyki Polityki

Kto dziś jest carem i Bogiem Rosji?

W Soborze Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie kości Mikołaja opuszczano do grobowca, obok grobu carycy Katarzyny, kto płakał nad trumną? W Soborze Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie kości Mikołaja opuszczano do grobowca, obok grobu carycy Katarzyny, kto płakał nad trumną? EAST NEWS
W 80 lat po zabójstwie ostatniego cara w piwnicy domu na Uralu demokratyczna Rosja pogrzebała go z honorami w katedrze w Sankt Petersburgu.

Miał to być akt skruchy i pojednania Rosjan, symboliczne odejście od stulecia rewolucji, bratobójstwa, terroru i zbrodni. Ale Rosjanie już nie wiedzą, kto jest bohaterem, a kto kanalią ani jak zakończyć wojnę domową, której żar nie wygasł.

„Chcemy odkupić grzechy swoich przodków” – powiedział Jelcyn nad trumną. Ale jakie grzechy? Wobec pana i imperatora? Oczywiście Rosja mogłaby żałować, że swego cesarza zabiła nie na sposób europejski.

Polityka 30.1998 (2151) z dnia 25.07.1998; Wydarzenia; s. 18
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021