Klasyki Polityki

Królowie Maciusiowie

Królowie Maciusiowie. Dzieci na polskim tronie

Wjazd królowej „Wjazd królowej Jadwigi do Krakowa”, Jadwigi do Krakowa”, obraz Władysława obraz Władysława Rossowskiego Wjazd królowej „Wjazd królowej Jadwigi do Krakowa”, Jadwigi do Krakowa”, obraz Władysława obraz Władysława Rossowskiego AN
Kilkakrotnie w dziejach Polski zdarzyło się, że u władzy stawali niepełnoletni. Takie wyzwanie w wieku kilku lat wpływało na ich charaktery, ale też na losy Polski i Europy. Nie zawsze najszczęśliwiej.

Bolesław, zwany potem Curvus, czyli Krzywousty, stracił matkę w 1086 r., gdy miał kilka miesięcy. Brak matki wpłynął zapewne na charakter księcia: był gwałtowny, bezwzględny, inny niż niepewny siebie, ospały ojciec Władysław Herman. Inny też niż konkurent Bolesława przyrodni brat Zbigniew: delikatniejszy, wykształcony w klasztorach.

Mały Bolesław, zwany przez Galla Anonima marsowym dziecięciem albo wilczym szczenięciem, garnął się od maleństwa do miecza, co jakby wyznaczało jego drogę.

Polityka 22.2006 (2556) z dnia 03.06.2006; Historia; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Królowie Maciusiowie"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021