Klasyki Polityki

Ważny element w życiu konia

Dobry podkuwacz to artysta

Dobre podkownictwo to mechanika precyzyjna, a dobry podkuwacz to artysta, człowiek subtelnych intuicji. Dobre podkownictwo to mechanika precyzyjna, a dobry podkuwacz to artysta, człowiek subtelnych intuicji. Jarosław Romacki / Polityka
Od kiedy go udomowiono – pięć tysięcy lat temu – człowiek zmienił konia niewiele. Zaledwie o 0,19 proc., powiada Józef Antczak. Ale zabrał mu część jego natury, zabrał także naturalną regulację kopyt i teraz musi te kopyta regulować sam. Człowiek wziął za te kopyta odpowiedzialność. Dlatego kowal podkuwacz to ważny element w życiu konia.
Wszystko należy robić na gorąco, rozgrzewając podkowę do czerwoności.Jarosław Romacki/Polityka Wszystko należy robić na gorąco, rozgrzewając podkowę do czerwoności.

Koń to indywiduum, więc za każdym razem, kiedy Józef Antczak podchodzi do nowego konia, czuje się tak, jakby otwierał nową książkę.

Ojciec Józefa kuł konie w Kadynach pod Elblągiem. Mały Józef przyglądał się, podniecał go zapach konia, fascynowała magia ognia i władza, jaką ojciec miał nad twardym żelazem. Podkuwanie to była dla Józefa Antczaka wielka tajemnica.

Polityka 37.2006 (2571) z dnia 16.09.2006; Na własne oczy; s. 116
Oryginalny tytuł tekstu: "Ważny element w życiu konia"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021