W minionym tygodniu wystartowało nowe pasmo telewizyjnej Jedynki zatytułowane „Nie ma przebacz”. Z zapowiedzi władz TVP wynika, iż będą to programy angażujące się w najważniejsze sfery życia Polaków, przeznaczone dla widzów nieobojętnych wobec tego, co się dzieje wokół nich – czyli wizytówka nowej telewizji publicznej w nowych czasach.
W ostatnich kilku dniach Sąd Lustracyjny aż trzy razy orzekał: niewinny. Każdy z tych procesów może być kolejnym argumentem w – znowu gorącym – sporze o nowe pomysły rozliczeń z przeszłością.
Kontraktują relacje ze swoich ślubów, publikują w Internecie zdjęcia swoich dzieci umazanych kupą, na konferencjach prasowych wywlekają małżeńskie brudy, w kolorowych pismach sprzedają żałobę. Na wszystko jest specjalny cennik. Im odważniej, tym drożej. Czytelnik już nie chce byle czego. Polscy celebrities – od angielskiego słowa: "sława" – ludzie sławni. Może je już spolszczmy: celebryci. Czy jest granica, której nie przekroczą?
Żyjemy w klimacie radykalnej zmiany. Zwolnienia, awanse, degradacje – często dokonują się z naciąganiem prawa, nonszalancko, bez jasnych kryteriów, a właściwie według jednego – czy jesteś wystarczająco za i wystarczająco swój. To budzi lęk. Obywatele IV RP – niczym na plakatach PiS – wolą nie patrzeć nikomu w oczy.
Mimo intensywnych starań Romana Giertycha Liga Polskich Rodzin, najmniejszy partner w rządzącej koalicji, niknie w sondażach. Radykalna partia walczy dziś o przetrwanie. Czy po wyborach samorządowych stanie się jedynie skrzydłem wielkiego prawicowego ugrupowania?
Rozmowa z prof. Katarzyną Duczkowską-Małysz, o chłopach i rolnikach, podatkach i politykach
Zmęczeni nadmiarem reklam coraz częściej je ignorujemy. Dla przedsiębiorców to poważny problem. Do rynkowej walki wysyłają więc marketingowych partyzantów. Ich bronią jest szok, skandal, zaskoczenie, prowokacja.
Internet znów przyciąga uwagę inwestorów i ich wielkie pieniądze. Skype, MySpace, YouTube: nowe serwisy, które nie przyniosły grosza zysku, ale wywołują przyspieszone krążenie kapitału. Kolejna moda, która zakończy się krachem, czy też początek prawdziwej Nowej Gospodarki?
Krzysztof Pawiński od zera stworzył Maspex – pierwszy polski koncern na skalę środkowo-europejską. Mimo to przyjaciele prezesa uważają, że Krzysiek się w biznesie marnuje. Bardziej błyskotliwą karierę zrobiłby w nauce.
Kim jest nowy watykański premier – sekretarz stanu, kardynał Tarcisio Bertone? Jak zmieni się watykańska polityka, kiedy 15 września Bertone oficjalnie przejmie pałeczkę od kardynała Angelo Sodano?
Mer Kijowa Leonid Czernoweckyj ma rozmaite talenty i zainteresowania, także religijne. Jest nawet członkiem egzotycznej sekty.
Trwa wielkie oczekiwanie. Fidel umrze? Wyzdrowieje? Kto obejmie po nim władzę i jakie to przyniesie skutki? Scenariuszy jest wiele.
Jak mizerne byłoby wychowanie trzech powojennych pokoleń Polaków bez zachodnioniemieckich rewanżystów. Od pół wieku używamy tych samych słów, mobilizujemy te same emocje i nawet nie zauważyliśmy, że przeciągamy w nieskończoność bitwę już tylko ze swymi własnymi zmorami.
Nakręcenie filmu kinowego bez udziału telewizji publicznej graniczy dziś z cudem. Podobnie – nakręcenie filmu z jej udziałem. Czy tak będzie już zawsze?
Kto umie porwać widownię Opery Leśnej w Sopocie do rytmicznego aplauzu przy „Marszu tureckim” Mozarta? Tylko Waldemar Malicki. Ale dla jego wielokrotnie nagradzanego programu „Co tu jest grane?” dziwnie trudno jest znaleźć miejsce w ramówce TVP.
Rozmowa z reżyserem Krystianem Lupą
15 września 1935 r. III Rzesza przyjęła swastykę jako swoje godło. Po dziesięciu latach zbrodni hitlerowskich pod tym znakiem większość świata znienawidziła go, mimo że ludzkość zna swastykę tysiące lat.
O losie telewizji zadecyduje Internet. Dlatego nadawcy na całym świecie, także w Polsce, coraz więcej inwestują w tworzenie programów w globalnej sieci. Internetowa oferta TV stała się już tak bogata, że niektórzy pozbywają się z domu tradycyjnych telewizorów.
W mongolskiej części gór Ałtaj archeolodzy znaleźli świetnie zakonserwowane w wiecznej zmarzlinie ciało scytyjskiego wojownika. Herodot poświęcił Scytom całą księgę. Dziś dopisuje się kolejne rozdziały.
Kupno mieszkania lub zbudowanie domu to dopiero połowa sukcesu. Nowe wnętrza trzeba jeszcze urządzić. Boom na rynku nieruchomości rozruszał branżę dekoratorską. Polacy masowo meblują, przerabiają, upiększają i urządzają. Jak robić to z głową – podpowiadamy w naszym poradniku.
Co proponują w tym roku wzięci architekci i styliści? Jak odnaleźć się wśród dodatków, mebli i epok?
Bill Gates, amerykański miliarder, oddał na cele dobroczynne 40 mld dol. Aktor Nicolas Cage – 2 mln. W Polsce nowi bogaci też zaczynają bogactwo rozdawać. W średniowieczu ludzie czynili to, by uzyskać zbawienie wieczne. A dziś?
W poniedziałek uczniowie szkół w Wieluniu przeszli ulicami w marszu milczenia. Przed szkołą, gdzie z rąk kolegi zginęła 18-letnia Daria, złożyli znicze. I białe róże.
W swoim 40-letnim życiu robił już prawie wszystko: był ministrantem, wzorowym studentem i drag queen. Grał w teatrze i w filmach, prostytuował się. Teraz Vladimir Luxuria ubarwia życie we włoskim parlamencie. Jako pierwszy w Europie deputowany transgenderysta.
Od kiedy go udomowiono – pięć tysięcy lat temu – człowiek zmienił konia niewiele. Zaledwie o 0,19 proc., powiada Józef Antczak. Ale zabrał mu część jego natury, zabrał także naturalną regulację kopyt i teraz musi te kopyta regulować sam. Człowiek wziął za te kopyta odpowiedzialność. Dlatego kowal podkuwacz to ważny element w życiu konia.