Klasyki Polityki

Świat się leczy

WHO walczy z chorobami na świecie

Corbis
Globalizacja zarazków – z tym już raz na zawsze trzeba się pogodzić. Możemy się zżymać na wyświechtany frazes o globalnej wiosce, w jakiej żyjemy, ale to główna przyczyna problemów, przed jakimi stoi dziś taka organizacja jak WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia obchodzi właśnie sześćdziesięciolecie istnienia. To dobra okazja, aby przeprowadzić globalne badania kontrolne, spisać przypadki wyleczone i oporne. W sumie udało się odnieść wiele zwycięstw, ale prawie żadnego do końca.

Komuś, kto odwiedzał niedawno Niemcy, raczej nie przyszło do głowy, że trafił do kraju, w którym grasują choroby zakaźne. Trudno o bardziej higieniczny obszar w samym sercu Europy. Pozory. Amerykańscy kibice przed przyjazdem na mundial otrzymali szczegółowe informacje ostrzegające przed wirusem świnki, który w ostatnich tygodniach zaatakował Nadrenię Północną–Westfalię. Ponad tysiąc przypadków tej choroby tak zaskoczyło służby sanitarne, że w związku z napływem turystów pospiesznie zaalarmowały opinię międzynarodową: Kto chce do nas przyjechać, niech najpierw zaszczepi się przeciwko śwince. Ilu posłuchało ich rady? Ilu w ogóle o niej wiedziało?

Przyczajone zarazy

Dziś zagrożenie świnką jest dużo mniejsze niż 50 lat temu, gdy chorobę tę zaliczano do śmiertelnych. W tamtych czasach każdej wiosny zapadało na nią na świecie 100 mln dzieci, a od nich zarażali się dorośli. W samych Stanach Zjednoczonych co rok z porażeniem nerwu słuchowego i zapaleniem mózgu trafiało do szpitali 50 tys. nastolatków (co szósty zaatakowany przez wirusa) i dla 3 tys. nie było ratunku.

Nie wiadomo, ile jeszcze byłoby ofiar powikłań niebezpiecznej świnki – której nazwa dziś wzbudza raczej rozbawienie niż strach – gdyby nie odkryta w 1967 r. szczepionka. Można śmiało powiedzieć, że jej twórca – amerykański mikrobiolog Maurice Hilleman – zrobił dla świata dużo więcej niż Louis Pasteur otwierający w XIX w. epokę szczepień ochronnych. Spod ręki Hillemana wyszła nie tylko szczepionka przeciwko śwince, ale też przeciwko odrze, różyczce i grypie; Nagrody Nobla jednak nie zdobył, a

Polityka 30.2006 (2564) z dnia 29.07.2006; Raport; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Świat się leczy"
Reklama