Klasyki Polityki

Pociągi i ludzie

Pociąg wjeżdża na stację Włoszczowa

Oczekiwanie na wjazd pociągu, wśród oczekujących minister Przemysław Gosiewski Oczekiwanie na wjazd pociągu, wśród oczekujących minister Przemysław Gosiewski Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
Na stacji Włoszczowa Północ wynurza się z mgły pociąg ekspresowy, a Ryszard Wierusz Kowalski przykuca i cyka. Tak powstaje tryptyk fotograficzny „Wjazd pociągu na stację Włoszczowa Północ w Dniu Papieskim”. W ujęciu Kowalskiego peron wydaje się większy, pociąg dłuższy, minister wyższy, a okoliczność historyzuje się na naszych oczach.

Kowalski to włoszczowski kontrowers – zarazem regionalista, wizjoner, potomek rodu rycerskiego, bezdyplomowy ekonomista, mówca i cyklista. Wierzący i bezrobotny. Temat pociąg porusza go w wymiarach kronikarskim (fotografia), miastotwórczym (zobaczy się) i emocjonalnym (wzruszenie) – jak to u regionalistów. Nie mógł więc przeoczyć takiego wydarzenia!

Fotografował zatem pociąg ekspresowy, który delikatnie rozrywał rozwieszoną między słupami sieci trakcyjnej plastikową taśmę w barwach państwowych, a zebrani klaskali maszyniście za tę delikatność, a niektórzy także za punktualność, chociaż nie mieli zamiaru do pociągu wsiadać.

Polityka 45.2006 (2579) z dnia 11.11.2006; Na własne oczy; s. 116
Oryginalny tytuł tekstu: "Pociągi i ludzie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >