Klasyki Polityki

Przestańcie kucać, dziewczyny. Szwedzkie podejście do płci

Kobiety przejmują zwyczaje i nawyki, które dotychczas były domeną mężczyzn. Kobiety przejmują zwyczaje i nawyki, które dotychczas były domeną mężczyzn. Branislav Matanovic / Flickr CC by 2.0
Płcie coraz bardziej się do siebie upodabniają. Mężczyźni niewieścieją, a kobiety są bardziej męskie. W unifikacji płci szczególne zasługi ma Szwecja.
Na rynku znalazły się wykonane z woskowanego papieru tutki, które, przytknięte gdzie trzeba, umożliwiają kobietom kierowanie strumieniem moczu.MIKAEL GUSTAVSEN AFTONBLADET/• Na rynku znalazły się wykonane z woskowanego papieru tutki, które, przytknięte gdzie trzeba, umożliwiają kobietom kierowanie strumieniem moczu.

Polityka zrównania płci w pracy i życiu codziennym jest od dawna integralną częścią szwedzkiego systemu. Ale ostatnio zmiany w tej dziedzinie następują też spontanicznie, niewymuszone polityką państwa. Kobiety przejmują zwyczaje i nawyki, które dotychczas były domeną mężczyzn.

Nikt nie waży się ruszyć „ciotek”

Sztokholmski konserwatywny dziennik „Svenska Dagbladet” zamieścił całą serię artykułów o „obleśnych ciotkach” (tak się je tu nazywa w slangu), starszych paniach, które podrywają i molestują seksualnie młodych mężczyzn.

Polityka 42.2007 (2625) z dnia 20.10.2007; Świat; s. 66

Czytaj także

Społeczeństwo

Lekarka: Polska odwróciła się od pacjentek

„Osoby, które argumentują ten wyrok troską o życie i rodzinę, kradną czas kobietom. Decyzja trybunału sprawi, że te z nich, które chciały być matkami, nigdy nimi nie będą. A nas stawia w sytuacji nieetycznej” – mówi Kaja Filaczyńska, inicjatorka listu otwartego do TK, pod którym podpisało się niemal tysiąc lekarek i lekarzy.

Mateusz Witczak
23.10.2020