Klasyki Polityki

Ptaśki

Sokolnicy przywracają ptaki drapieżne naturze

Każdy ptak ma własny charakter. Każdy ptak ma własny charakter. Hanna Musiałówna / Polityka
Najłatwiejsze do ułożenia są sokoły wędrowne. Jastrzębie to zabijaki. Gdy za czymś pogonią, zapominają o świecie. Są nerwowe, podatne na stresy. Rarogi wyróżniają się inteligencją. Czwórka młodych mężczyzn mogłaby o ptakach drapieżnych opowiadać godzinami. Aż któremuś wyrwie się: My je kochamy, a one nas nie. To tak, jakby się zakochać w gwieździe telewizji.
Szacuje, że obecnie w Polsce ok. 150 osób zajmuje się sokolnictwem.Hanna Musiałówna/Polityka Szacuje, że obecnie w Polsce ok. 150 osób zajmuje się sokolnictwem.

Uczyli się w technikum leśnym w Warcinie pod Słupskiem, gdzie niegdyś majątek miał Otto von Bismarck. Przy szkole od 30 lat działa Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych, jeden z kilku w kraju. Trafiają tu skrzydlate drapieżniki, którym przydarzyło się nieszczęście – zostały ranne, zachorowały. Rehabilitacja metodą sokolniczą ma je przywrócić naturze.

Polityka 40.2006 (2574) z dnia 07.10.2006; Na własne oczy; s. 132
Oryginalny tytuł tekstu: "Ptaśki"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021