Klasyki Polityki

Złote lody

Złote lody. Szwecja kusi przemysłem przeżyć

Piteaa. Tu narodziła się nowa gałąź gospodarki – przemysł przeżyć Piteaa. Tu narodziła się nowa gałąź gospodarki – przemysł przeżyć Piteaa / mat. pr.
Anglikom zaoferowano zimowe wakacje na północy Szwecji: polarne ciemności, mrozy, śnieżne zawieje i noclegi w pomieszczeniach, w których temperatura spada poniżej zera. Już dawno nikt nie składał Brytyjczykom równie mało atrakcyjnej oferty. A mimo to jej przyjęcie jest nadzwyczaj dobre.

Przebojem sezonu jest hotel budowany co roku z tysięcy ton lodu w miejscowości Jukkasjarvi, daleko za kołem podbiegunowym, kilkanaście kilometrów na wschód od Kiruny, znanego ośrodka wydobycia rud żelaza. Zbudowany po raz pierwszy na początku lat 90. stał się z miejsca światową sensacją. W podobnym lodowym hotelu toczy się też akcja ostatniego „Bonda”. Poprzedniej zimy spędziło tu noc, mimo minusowej temperatury w pokojach, 14 tys. turystów, a 33 tys. zadowoliło się krótką drzemką w lodowym łożu pod skórami reniferów, nie mówiąc o tych, którym wystarczyła wizyta w lodowym barze, gdzie whisky pija się nie on the rocks, tylko in the rocks, czyli nie z kostkami lodu, lecz w pucharkach wykonanych z lodu.

Polityka 50.2002 (2380) z dnia 14.12.2002; Społeczeństwo; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Złote lody"
Reklama