Klasyki Polityki

Kto na kogo

Rozmiar zwycięstwa Aleksandra Kwaśniewskiego w 2000 r. dla wielu był szokiem

Aleksander Kwaśniewski w 2000 r. wygrał wybory prezydenckie już w pierwszej turze zdobywając prawie 54 proc. poparcia. Na drugim miejscu był Andrzej Olechowski, którego poparło 17,3 proc. wyborców Aleksander Kwaśniewski w 2000 r. wygrał wybory prezydenckie już w pierwszej turze zdobywając prawie 54 proc. poparcia. Na drugim miejscu był Andrzej Olechowski, którego poparło 17,3 proc. wyborców Maciej Skawiński / Reporter
Kwaśniewski, potwierdzając swój polityczny fenomen, podbił cały kraj, może poza skrawkami surowych, górskich terenów, i został zwycięzcą dekady.
Na Mariana Krzaklewskiego zagłosowało 15,5 proc. wyborców.Leszek Zych/Polityka Na Mariana Krzaklewskiego zagłosowało 15,5 proc. wyborców.

Rozmiar zwycięstwa Aleksandra Kwaśniewskiego był dla wielu szokiem. Od Bałtyku po Tatry, od Bugu po Odrę, w wielkich metropoliach i najmniejszych siołach, wszędzie to samo: robotnik, profesor, nauczyciel, emeryt, student i rolnik spotkali się przy urnie połączeni sympatią do jednego kandydata. Nie pomogły kampanie pozytywne i negatywne, klipy, taśmy, ambony, Liga Republikańska, wnioski do prokuratora, wysoki wzrost, żony i dzieci. Kwaśniewski, potwierdzając swój polityczny fenomen, podbił cały kraj, może poza skrawkami surowych, górskich terenów, i został zwycięzcą dekady.

Polityka 43.2000 (2268) z dnia 21.10.2000; Kraj; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto na kogo"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022