Klasyki Polityki

Tryptyk betlejemski: anioły – pasterze – magowie

Bizantyjska mozaika „Hołd trzech króli”, ok. 1400–1450 r. Bizantyjska mozaika „Hołd trzech króli”, ok. 1400–1450 r. Corbis
Nawet niechrześcijanie kochają szopki, kolędy i opowieści o Narodzinach Jezusa. Dlaczego? Przyjrzymy się bliżej głównym – rzecz jasna poza Świętą Rodziną – bohaterom tej wigilijnej opowieści: aniołom, pasterzom i magom. Oraz znaczeniom, które się z nimi wiążą.

Tylko ewangelista św. Łukasz opisał wydarzenia cudownej nocy w Betlejem. W innych Ewangeliach Nowego Testamentu nie ma o nich wzmianki. A że Łukasz miał słabość do ludzi niestojących wysoko w hierarchii społecznej, nie dziwi, że odmalował scenę z pastuszkami u żłobu. I odtąd ludzie przeżywają wraz z betlejemską Rodziną niepokoje i radości, które ona symbolizuje. Czy wszystko będzie dobrze z nowo narodzonym dzieckiem, z jego rodzicami, z krajem, w którym żyją?

Polityka 51.2006 (2585) z dnia 23.12.2006; Raport; s. 6
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022