Nergal, Kościół i biskupi w kampanii

Kandydat Ewangelią mierzony
Im bliżej wyborów, tym głośniej słychać głos Kościoła. Jak z nieba spadła biskupom sprawa skandalisty Nergala. Ma dowodzić, że w Polsce można obrażać uczucia religijne.
„Nad przestrzenią publiczną panują katolicy zamknięci w dogmatycznej pewności wiary i ideologii katolickiej”.
Adam Chełstowski/Forum

„Nad przestrzenią publiczną panują katolicy zamknięci w dogmatycznej pewności wiary i ideologii katolickiej”.

Na domiar złego Adam Nergal Darski został zaproszony do udziału w programie TVP, a ta ma obowiązek krzewić wartości chrześcijańskie. Bp Wiesław Mering w liście do prezesa TVP Juliusza Brauna uznał, że „satanista i bluźnierca” w telewizji publicznej to przekroczenie wszelkich granic przyzwoitości. Wielokrotne piętnowanie wybryku to leitmotiv w aktualnym przekazie kościelnym. Nie zmieściła się w nim ani profanacja memoriału w Jedwabnem, ani szarganie pamięci abp. Życińskiego przez prelegenta zaproszonego na KUL. A to przecież znacznie poważniejsze tematy do rekolekcji o tym, jakimi jesteśmy chrześcijanami.

Z Jasnej Góry oznajmiono Polakom, że Kościół nie będzie milczał podczas kampanii wyborczej. Oznajmili to biskupi diecezjalni, którzy obradowali w Częstochowie pod koniec sierpnia. Ich głos ma wagę, bo jako gospodarze diecezji są wysokimi funkcjonariuszami aparatu kościelnego. Wydali obszerny komunikat. Istotny politycznie jest w nim punkt 4. Tam pada zdanie, które obiegło polskie media: „Oczekiwanie, że Kościół stanie się »wielkim milczącym« na czas kampanii wyborczej, nie ma uzasadnienia w nauce społecznej Kościoła”. Z komunikatu nie wynika, kto mianowicie „oczekuje”, że Kościół będzie „wielkim milczącym”. Trzeba się domyślać. To trud raczej daremny. Poetyka oficjalnych dokumentów kościelnych jest zwykle taka, by niczego nie powiedzieć wprost.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną