Nergal, Kościół i biskupi w kampanii

Kandydat Ewangelią mierzony
Im bliżej wyborów, tym głośniej słychać głos Kościoła. Jak z nieba spadła biskupom sprawa skandalisty Nergala. Ma dowodzić, że w Polsce można obrażać uczucia religijne.
„Nad przestrzenią publiczną panują katolicy zamknięci w dogmatycznej pewności wiary i ideologii katolickiej”.
Adam Chełstowski/Forum

„Nad przestrzenią publiczną panują katolicy zamknięci w dogmatycznej pewności wiary i ideologii katolickiej”.

„W Polsce biskupi straszą swe owce na potęgę. Satanizmem i eutanazją, in vitro i upadkiem rodziny i narodu wskutek spisku gejów”.
Piotr Guzik/Fotorzepa

„W Polsce biskupi straszą swe owce na potęgę. Satanizmem i eutanazją, in vitro i upadkiem rodziny i narodu wskutek spisku gejów”.

„Włodarze Kościoła podkreślają, że zarówno duchowni, jak i katolicy świeccy mają prawo, a nawet obowiązek uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym”.
Bartłomiej Sadowski/Fotorzepa

„Włodarze Kościoła podkreślają, że zarówno duchowni, jak i katolicy świeccy mają prawo, a nawet obowiązek uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym”.

Na domiar złego Adam Nergal Darski został zaproszony do udziału w programie TVP, a ta ma obowiązek krzewić wartości chrześcijańskie. Bp Wiesław Mering w liście do prezesa TVP Juliusza Brauna uznał, że „satanista i bluźnierca” w telewizji publicznej to przekroczenie wszelkich granic przyzwoitości. Wielokrotne piętnowanie wybryku to leitmotiv w aktualnym przekazie kościelnym. Nie zmieściła się w nim ani profanacja memoriału w Jedwabnem, ani szarganie pamięci abp. Życińskiego przez prelegenta zaproszonego na KUL. A to przecież znacznie poważniejsze tematy do rekolekcji o tym, jakimi jesteśmy chrześcijanami.

Z Jasnej Góry oznajmiono Polakom, że Kościół nie będzie milczał podczas kampanii wyborczej. Oznajmili to biskupi diecezjalni, którzy obradowali w Częstochowie pod koniec sierpnia. Ich głos ma wagę, bo jako gospodarze diecezji są wysokimi funkcjonariuszami aparatu kościelnego. Wydali obszerny komunikat. Istotny politycznie jest w nim punkt 4. Tam pada zdanie, które obiegło polskie media: „Oczekiwanie, że Kościół stanie się »wielkim milczącym« na czas kampanii wyborczej, nie ma uzasadnienia w nauce społecznej Kościoła”. Z komunikatu nie wynika, kto mianowicie „oczekuje”, że Kościół będzie „wielkim milczącym”. Trzeba się domyślać. To trud raczej daremny. Poetyka oficjalnych dokumentów kościelnych jest zwykle taka, by niczego nie powiedzieć wprost. Mówi się aluzjami, daje się do zrozumienia, jak jest i jak ma być. Może to wpływ mowy pisowskiej, a może efekt wewnętrznych tarć w Kościele.

W cytowanym punkcie włodarze Kościoła podkreślają, że zarówno duchowni, jak i katolicy świeccy mają prawo, a nawet obowiązek uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym. Przypominają, że „Kościół nie identyfikuje się z żadną konkretną partią”, bo jego przekaz kieruje się do „wszystkich, niezależnie od przekonań politycznych”.

Przyjaźń ołtarza z tronem

To akurat jest jasne i słuszne. Biskupi nie chcą upartyjniać Kościoła, przynajmniej oficjalnie. – Kościół skupi się na funkcji krytycznej z perspektywy etycznej – komentuje komunikat ks. dr Robert Nęcek, rzecznik prasowy kardynała Stanisława Dziwisza. – Gdy siedzę w konfesjonale, to nie pytam o poglądy polityczne, tylko spowiadam i zwolenników PiS, i PO. Nastawienie na jedną opcję przekreśla uniwersalność. Przynajmniej my, tu w diecezji krakowskiej, tak uważamy. Im bardziej ołtarz przyjaźni się z tronem, tym większą czkawką to się odbija ołtarzowi.

Lecz zaraz potem dokument przypomina, że katolik ma też obowiązki. Ma wybierać obrońców życia od poczęcia do naturalnej śmierci, polityków troszczących się o rodzinę, zdolnych do podejmowania trudnych spraw i koniecznych reform, słowem „ludzi sumienia”, gotowych służyć ojczyźnie i dobru wspólnemu. Polak katolik otrzymał więc od biskupów busolę wyborczą. Ale nadal może nie wiedzieć, kto konkretnie jest „człowiekiem sumienia”, w jakiej partii go szukać. No chyba że ma wprawę w czytaniu między wierszami.

Ks. Nęcek podaje argumenty za tym, by Kościół darował sobie jednak wyborcze suflowanie: – Po pierwsze, Kościół jest dla wszystkich; po drugie, żaden duchowny nie jest w stanie zagwarantować, że wskazani politycy spełnią obietnice; po trzecie, w grę wchodzi kwestia wiarygodności Kościoła.

Mniej powściągliwi są publicyści „Gościa Niedzielnego”, największego katolickiego tygodnika opinii. Andrzej Grajewski żałuje, że Prawicy Rzeczpospolitej, formacji Marka Jurka, nie udało się wystartować w wyborach do Sejmu. To wiadomość „tym bardziej bolesna”, że listy we wszystkich okręgach udało się zarejestrować Ruchowi Palikota, „czyli formacji politycznego błazna”.

Z kolei Bogumił Łoziński rozszyfrowuje komunikat biskupów następująco. Dwie trzecie klubu PO i cały klub SLD głosował za odrzuceniem projektu totalnego zakazu aborcji. Łoziński nie ma więc wątpliwości, jak interpretować głos biskupów: „katolik nie powinien głosować za ludźmi, którzy zajmują w kwestii życia takie stanowisko”. Za to wyborcza piątka należy się wszystkim posłom z klubu PiS i większości z PJN i PSL oraz jednej trzeciej z PO, „która opowiedziała się za życiem”. Według kryterium pro life, na czoło peletonu wyborczego wysuwa się więc Prawo i Sprawiedliwość. „Panie premierze – pisze Małgorzata Rutkowska w radiomaryjnym „Naszym Dzienniku” – za sprawą pańskiej partii osuwamy się w stronę współczesnego państwa totalitarnego, gdzie silni arbitralnie decydują o losie słabych”. Parlamentarzyści PO nie są wiarygodni, bo przyłożyli rękę do „depenalizacji dzieciobójstwa”. Wyborcy powinni pytać kandydatów Tuska, jakim prawem przystępują do komunii, skoro nie odwołują swego błędu? Czyli PO na pewno nie zasługuje na głos katolika.

Ale do PiS Rutkowska też ma uwagi: na tak ważnym głosowaniu zabrakło aż 10 posłów tego stronnictwa. Czy dlatego, że partia Jarosława Kaczyńskiego podąża „w stronę modelu zachodnioeuropejskiej chadecji”, która zgadza się na „zbrodnicze ustawy” w imię pluralizmu?

Rozumni barbarzyńcy

W katolicyzmie radiomaryjnym testem jest kwestia aborcji. Konkretnie: czy jesteś za całkowitym zakazem przerywania ciąży? Tylko odpowiedź „tak” czyni cię kandydatem godnym poparcia. „Boję się ludzi bez sumienia. Boję się ludzi rozumnych, a bezbożnych barbarzyńców” – mówił w Kaliszu 1 września bp Józef Zawitkowski. Jeśli wolność zamienimy na „swawolę”, wywodził, popadniemy w nowe zniewolenie, bo demokracja „bez przykazań” prowadzi do nowego totalitaryzmu. Przywołał słowa Jana Pawła II, że naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości: „Będą wybory – wybierajcie!”.

Kim są „rozumni, lecz bezbożni barbarzyńcy”, których boi się bp Zawitkowski? Oto pytanie. Jak najbardziej wyborcze. Jasne, że nie ma ich w PiS, ale co z innymi partiami? – W Kościele panuje dziś zamęt pojęciowy – mówi Zbigniew Nosowski, naczelny ważnego katolickiego miesięcznika warszawskiego „Więź” – nie ma zgody, jak rozumieć politykę i aktywność publiczną. To zapętlenie media odczytują jako wspieranie PiS i to trwa już od dłuższego czasu przy bierności Kościoła. Nie spodziewam się tu po Kościele niczego nowego w tej kampanii. Dziś widać, jak bardzo brakuje abp. Życińskiego czy bp. Chrapka. Oni mieli mocną świadomość, że chodzi o wypracowanie jasnej wizji publicznej obecności Kościoła w dzisiejszej Polsce, a nie o politykowanie.

Komentatorzy zauważają wyraźny wzrost wpływów PiS w Kościele, słabną pozycje PO, i tak zawsze słabsze. Ostatni atak na kardynała Dziwisza za rzekome sprzyjanie Tuskowi pokazał, że jeśli można tak ostro atakować, to znaczy, że układ się zmienił.

Jeszcze dalej idzie publicysta Jarosław Makowski, obecnie szef Instytutu Obywatelskiego, think tanku PO. – W Kościele kac po przegranej batalii prezydenckiej trwa. Wtedy po raz pierwszy na taką skalę zignorowano głos biskupów. Wygrał Komorowski. Potem zignorowano głos Kościoła w sprawie krzyża pod Pałacem Prezydenckim. Do trzech razy sztuka. Jeśli w tych wyborach wyborcze sugestie kościelne znów nie przełożą się na wygraną, politycy zaczną się zastanawiać, czy mają dalej liczyć się z Kościołem. Makowski jako publicysta broni chrześcijańskiego liberalizmu. Tak, taka opcja istnieje, choć w polskim katolicyzmie to rzadkość (pamiętacie ks. Tischnera?). Katolickie ataki na idee liberalne to u nas jazda obowiązkowa.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną