Kraj

Gdy lekarz popełni błąd

Ile kosztują błędy lekarskie?

Ryzyko popełnienia błędu istnieje w każdym zawodzie, więc dlaczego miałoby go nie być w medycynie? Ryzyko popełnienia błędu istnieje w każdym zawodzie, więc dlaczego miałoby go nie być w medycynie? EAST NEWS
Przyznanie przez sąd w Opolu wysokiej renty – 8,5 tys. zł miesięcznie córce olimpijskiego medalisty, wcale nie rozstrzyga kwestii ewentualnej winy szpitala. Udowodnienie lekarzom błędu jest bowiem trudne i trwa długo. A jednak coraz więcej pacjentów dochodzi odszkodowań.
Wyroki za błędy lekarzy obciążają placówkę, w której choremu stała się krzywda.Larry Washburn/Corbis Wyroki za błędy lekarzy obciążają placówkę, w której choremu stała się krzywda.

Sprawy zwykle są mocno bulwersujące, choć – to prawda – udział w podgrzewaniu atmosfery mają media. Trudno nie mieć, gdy – jak właśnie w przypadku małej Julii – adwokat reprezentujący szpital ginekologiczno-położniczy w Opolu, w trosce o poprawę sytuacji prawnej swego klienta, usiłuje bagatelizować cierpienia dziecka. Twierdzi, że nie ma podstaw, by przypuszczać, że dziewczynka w ogóle coś czuje. Jej mózg został mocno uszkodzony przy porodzie w wyniku niedotlenienia.

Polityka 32.2013 (2919) z dnia 07.08.2013; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdy lekarz popełni błąd"

Czytaj także

Społeczeństwo

Uzdrowiska i Covid-19. Zabiegi, dystans i tańce przytulańce

Tego jeszcze nie było. Mateusz Korkuć, prezes uzdrowiska Kołobrzeg SA, które we wrześniu zwykle nie ma wolnych miejsc, zachęca: jest okazja, ceny o 30 proc. niższe niż tydzień temu.

Ryszarda Socha
16.09.2020