Kraj

Taki klimat

Tydzień w polityce według Paradowskiej

Trybunał Stanu dla premier Ewy Kopacz, odwołanie z funkcji marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego – takimi mocnymi akcentami zakończył się kolejny polityczny tydzień.

Trybunał Stanu dla premier Ewy Kopacz, odwołanie z funkcji marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego – takimi mocnymi akcentami zakończył się kolejny polityczny tydzień. Trybunału dla pani premier chce Solidarna Polska, która od czasu do czasu głośnym tupaniem próbuje przypomnieć o sobie i jakoś przeżyć w tak zwanej koalicji z PiS. Uzasadnienie jest najmocniejsze z możliwych: godząc się na ustalenia w Brukseli w sprawach klimatycznych, ofiarowała miliardy Putinowi! Równie mocno brzmi postulat PiS o odwołanie Sikorskiego i wybór na jego miejsce Andrzeja Smirnowa, który wszedł do Sejmu z listy PO, by niedawno przenieść się do PiS.

Jednak PiS nie zdecydował jeszcze, czy Sikorskiego trzeba tylko odwołać, czy też w ogóle wyeliminować z polityki. Za opcją eliminacji opowiada się Jarosław Kaczyński: – Sikorski powinien zniknąć z polskiego życia publicznego, bo jest człowiekiem nieodpowiedzialnym. Z ocenami bywa jednak kłopot. Bo przecież zdaniem prezesa Kaczyńskiego politykiem w pełni odpowiedzialnym, zasługującym na bardzo wysokie stanowiska państwowe jest Antoni Macierewicz (zdaniem wielu innych – rzeczywiście odpowiedzialny, ale za kompletną destrukcję polskiego wywiadu wojskowego i to w czasie, kiedy Putin snuł już swoje plany odbudowy imperium, a może nawet rozbioru Ukrainy).

Dwie sprawy, dwa radykalne wnioski i niebotyczna histeria, która jest już trwałą urodą polskiej polityki. Cóż bowiem stało się w Brukseli? Premier Ewa Kopacz zadebiutowała bardzo udanie w Radzie Europejskiej, można nawet powiedzieć, że ze sporym impetem weszła na europejskie salony, osiągnęła założone cele, dające Polsce większe poczucie bezpieczeństwa przy nazbyt ambitnych celach Europy ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Nie postawiła jednak żądanego przez PiS weta.

Polityka 44.2014 (2982) z dnia 28.10.2014; Komentarze; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Taki klimat"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021