Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Zamach marcowy

Kryzys konstytucyjny: będzie kompromis czy rewolucja?

Według konstytucji orzeczenia TK są ostateczne, żaden urzędnik nie ma prawa ich odrzucać, zawieszać czy kwestionować. Na tym polega istota sądownictwa w państwie prawa. Według konstytucji orzeczenia TK są ostateczne, żaden urzędnik nie ma prawa ich odrzucać, zawieszać czy kwestionować. Na tym polega istota sądownictwa w państwie prawa. Simona Supino / Forum
Co się dzieje wokół Trybunału? Czy to spór prawny? Kryzys konstytucyjny? Zamach stanu? Zapowiedź domowej wojny? Dziś jeszcze każda odpowiedź jest możliwa.
Kiedy się słucha otwockiej przemowy prezydenta, nasuwają się nieprzyjemne historyczne skojarzenia.Eliza Radzikowska-Białobrzewska/Kancelaria Prezydenta RP Kiedy się słucha otwockiej przemowy prezydenta, nasuwają się nieprzyjemne historyczne skojarzenia.

Sytuacja jest nienormalna, a jednocześnie przewidywana: Trybunał Konstytucyjny uchylił w całości pisowską ustawę paraliżującą prace Trybunału; Komisja Wenecka przy Radzie Europy w całości potwierdziła argumentację polskiego sądu konstytucyjnego; rząd oświadczył, że wyroku Trybunału nie opublikuje i nie wykona.

Było oczywiste, nie tylko dla prawników, że oba trybunały – warszawski i wenecki – orzekną to samo: PiS, za pomocą dość tandetnych i czytelnych trików, próbował odebrać sądowi konstytucyjnemu możliwość oceny legalności stanowionego prawa.

Polityka 12.2016 (3051) z dnia 15.03.2016; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Zamach marcowy"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022