Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

„Odzyskać wybór”. Dziś kolejne manifestacje przeciwko zaostrzaniu ustawy aborcyjnej

Ekinez Sortu / Flickr CC by 2.0
Wychodzimy na ulicę, bo nie godzimy się na to, aby o naszych ciałach i naszym życiu decydował ktokolwiek inny niż my same – mówią organizatorki manifestacji.

Kobiety mają dość i znów wychodzą na ulicę. I to w całej Polsce.

Kolejne manifestacje to reakcja na plany zaostrzenia obowiązującej ustawy antyaborcyjnej. Od 1993 r. dopuszcza ona możliwość przerywania ciąży jedynie w trzech przypadkach: gdy zagraża ona życiu lub zdrowiu kobiety, gdy jest wynikiem czynu zabronionego lub w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Zarejestrowany w Sejmie Komitet Ustawodawczy „Stop aborcji” wkrótce rozpocznie zbiórkę podpisów pod projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Dla tych, którzy „powodują śmierć dziecka poczętego”, przewiduje on kary pozbawienia wolności do pięciu lat. Swobodny dostęp do badań prenatalnych i edukacji o metodach prokreacji w ogóle nie został uwzględniony w proponowanej ustawie.

„Istnienie prężnie działającego podziemia aborcyjnego oraz turystyki aborcyjnej pokazuje, że »kompromis aborcyjny« to ściema. Kobiety nadal przerywają ciąże, tyle że odbywa się to w atmosferze lęku i zastraszania, z narażeniem ich zdrowia i życia. Nawet kiedy przysługuje im prawo do legalnej aborcji, muszą przejść przez serię upokorzeń i zawsze zdane są na czyjąś łaskę. W ciągu kilku najbliższych miesięcy politycy oraz księża będą decydować za nas, głosując nad okrutnym i barbarzyńskim projektem ustawy złożonym do Sejmu przez fanatyków, którzy są gotowi poświęcać wolność i życie kobiet w imię ideologii” – przekonują organizatorki, czyli Koalicja organizacji feministycznych Porozumienie „Odzyskać Wybór”.

„Odzyskać Wybór” skupia ponad 60 organizacji, grup i kolektywów walczących o – jak podkreślają – „zabrane nam 23 lata temu prawo do aborcji”. Chodzi m.in. o Świecką Szkołę, Porozumienie Kobiet 8 Marca (organizator corocznej Manify) czy facebookową grupę „Dziewuchy Dziewuchom”.

Największa z planowanych demonstracji, pod Sejmem, rozpocznie się o godz. 14. Jak dotąd na Facebooku uczestnictwo w wydarzeniu zadeklarowało 11 tys. osób.

Podobne demonstracje o tej samej godzinie mają się odbyć także w Poznaniu (pl. Mickiewicza), Wrocławiu (pl. Solny), Kielcach (al. IX Wieków Kielc), Bydgoszczy (Stary Rynek) i o 15 w Słupsku (pl. Zwycięstwa).

Oto jak 23 lata temu walczono w Polsce o prawo do wyboru:

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną