Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Prezes wie i widzi wszystko. Teraz zmieni konstytucję

Tomasz Korzewski / Polityka
Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Polska nie pójdzie na żadne ustępstwa. W kraju dalej wprowadzana będzie równowaga i ład moralny.

Na specjalnej konferencji PiS czczącej polską flagę przemówił Jarosław Kaczyński. To przemówienie było zapowiadane jako programowe, wskazujące kolejne cele, jakie stawiać ma przed sobą obóz rządzący. Prezes PiS nie powiedział co prawda nic nowego, lecz rozłożenie akcentów, podkreślenia oraz odniesienia były ważne i wskazywały na obowiązującą „na tym etapie” taktykę.

Zatem jasne jest, że PiS na żadne ustępstwa iść nie zamierza, w każdej ze spraw, które stały się właściwie destabilizującymi Polskę aferami. Czy te wokół Trybunału Konstytucyjnego, czy w ogóle wokół wymiaru sprawiedliwości, a szczególnie wokół sędziów.

Te konflikty i napięcia opakowane zostały przez Jarosława Kaczyńskiego w zapewnienia i wyjaśnienia, że chodzi o to, by wreszcie w państwie zapanowała pożądana równowaga, zapanował ład moralny, a zło zostało oddzielone od dobra. W ogóle to było przyznanie Prawu i Sprawiedliwości wysokiej oceny za dokonania ostatnich miesięcy, za odsunięcie od rządzenia grup społecznych i środowisk, które wykluczały innych, za przeprowadzone zmiany i za te, które są zapowiadane. A już zwłaszcza reformy Mateusza Morawieckiego, które mają być i przedstawiane są jako najbardziej wybitne w ciągu ostatnich 27 lat.

W rozpędzie ku przyszłości Jarosław Kaczyński zapowiedział zmianę konstytucji (a Kukiz'15 ogłosił, że chętnie podejmie na ten temat rozmowy). Na razie zaczną się prace przygotowawcze, co oczywiście – łatwo to przewidzieć – nie będzie przeszkadzało w gmeraniu przy konstytucji metodą już praktykowaną, a więc poprzez przyjmowanie przez większość rządową ustaw faktycznie naruszających obowiązujący porządek konstytucyjny. I nieustanne nieprzyjmowanie do wiadomości orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, zasadniczo krytykujących treść tych ustaw oraz tryb ich przyjmowania.

Prezes Kaczyński oburzył się też widowiskowo na to, że jego partia zapisywana jest do jakiegoś obozu eurosceptyków. Skądże znowu, przecież Polska powinna być w Unii Europejskiej, co nie znaczy, że nie może mieć własnej opinii. Bo przecież ma te własne, „polskie” opinie, co widać bez przerwy i przy okazji każdej wizyty Komisji Weneckiej w Polsce.

Przemówienia i wywiady Jarosława Kaczyńskiego od wielu tygodni mają właściwie ten sam zasób treści, nic się tu nie zmienia. Też styl mają ciągle ten sam. Najwyżej coś tam zostanie przesunięte do tła, a coś innego wypchnięte na proscenium.

Chyba chodzi o to, by te myśli i słowa cały czas zobowiązywały szeregi PiS do czujności i wytężonej pracy i żeby wszyscy też widzieli, że prezes Kaczyński panuje nad całością, że wszystko widzi i każdego ocenia. Że jest i będzie, na zawsze.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną