Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Witold Pawłowski poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego numeru POLITYKI Okładka najnowszego numeru POLITYKI Polityka
Jeszcze nigdy tak wielu Polaków nie spędzało letnich wakacji w Polsce.
Witold Pawłowski, zastępca redaktora naczelnegoPolityka Witold Pawłowski, zastępca redaktora naczelnego

W sumie 12,6 mln rodaków, prawie 2 mln więcej niż rok temu, spędzało letnie wakacje w Polsce. To widać jak kraj długi i szeroki, nie tylko we Władysławowie i pod Giewontem. Za to odczuwalnie spadła liczba wyjazdów zagranicznych.

Czy to strach przed zamachami i podróżą samolotem? A może efekt 500+, czy nowa odmiana patriotyzmu, odkrywania uroków ojczyzny, również w bardziej wyszukanej, luksusowej formie? To jest nasz raport okładkowy w najnowszym wydaniu POLITYKI.

A skoro mowa o nowym patriotyzmie, mamy też w numerze pokrewny temat: fenomen patriotycznej odzieży – koszulek i nie tylko – o symbolice narodowej, powstańczej, wojennej. Przez długie lata obnoszenie się z takimi symbolami nie było w tonie. Teraz przybrało formy wręcz ostentacyjne. To fascynujące zjawisko. Staramy się zgłębić, co oznacza.

Kolejny gorący temat, nie tylko ze względu na pogodę w Rio de Janeiro. Jak to się dzieje, że igrzyska olimpijskie coraz mniej dają się lubić? Formuła olimpijska przeżywa wyraźny kryzys. Począwszy od kwestii podstawowej: nie bardzo jest dziś komu je organizować, są za drogie, a ich koszty marnie społecznie uzasadnione. Korupcja, komercjalizacja, doping (który dotknął również polską ekipę), presja na wynik. Wszystko to składa się na uczucie olimpijskiego znużenia. Chyba że posypią się kolejne medale dla Polaków, wtedy nasze nastroje wokół Rio się poprawią.

Polecam także w numerze pouczającą, odważną rozmowę z Krystianem Markiewiczem, prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, o kruchym lodzie pod polskim sądownictwem. A także historię Sławka Wiśniewskiego, operatora ze Smoleńska, który ginie, ale tylko w filmie „Smoleńsk”; perypetie łąckiej śliwowicy; opowieść o psuciu PIT i o rumuńskiej tęsknocie za monarchią; no i recenzję z najnowszego Harry’ego Pottera.

To tylko niektóre pozycje z najnowszej POLITYKI, oferta jest bogata, na każdy gust i nastrój. Gorąco ją polecam.

A razem z POLITYKĄ trafia do sprzedaży kolejny świetny skandynawski kryminał z letniej serii: „Nauczycielka z Villette” Ingrid Hedström. A także film dokumentalny Karola Jałochowskiego o Gregorym Chaitinie, nieokiełznanym argentyńskim geniuszu matematyki. 

Miłych wrażeń!

Witold Pawłowski
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną