Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego numeru POLITYKI Okładka najnowszego numeru POLITYKI Polityka
Co Polacy robią w niedzielę? Czy to samo, co w sobotę? Jak wygląda przeciętny polski weekend? Kiedy odpoczywamy, kiedy kupujemy, a kiedy bawimy się?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Odpowiedzi nie są wcale tak oczywiste, jakby się wydawało. Te dwa wolne dni tygodnia i obyczaje im towarzyszące, są badane przez socjologów, psychologów i antropologów życia codziennego.

Podejmujemy ten temat w najnowszej POLITYCE nie tylko dlatego, że szykowany jest – budzący duże kontrowersje – zakaz handlu w niedziele, ale również po to, aby przyjrzeć się starym i nowym sposobom spędzania wolnego czasu i kultywowaniu życia rodzinnego. Można z tego wiele wyczytać o ogólnej kondycji społeczeństwa, o tym, jaki model cywilizacyjny i kulturowy przyswaja polskie społeczeństwo. Dlatego zachęcam do przeczytania naszego okładkowego tekstu Joanny Cieśli, pełnego badań, sondaży, statystyk i bardzo interesujących obserwacji.

Co ponadto w najnowszym numerze? Nasz dziennikarz Grzegorz Rzeczkowski wybrał się na film „Smoleńsk” z Maciejem Laskiem, byłym członkiem tzw. Komisji Millera badającej katastrofę z 10 kwietnia 2010 roku. Efektem wspólnego oglądania jest wywiad dla POLITYKI, w którym ten doświadczony, przez kilka lat szef komisji badającej wypadki lotnicze, ekspert mierzy się z filmową, „zamachową” wersją wydarzeń, tropi kłamstwa i półprawdy zawarte w „Smoleńsku”. A w dziale kulturalnym naszego tygodnika recenzja filmu, napisana przez Zdzisława Pietrasika. Polecam!

Mam nadzieję, że zainteresuje czytelników artykuł o Komitecie Obrony Demokracji (KOD), pokazujący, jakie tam panują teraz nastroje, jakie problemy i wyzwania stoją przed tym ruchem w nowym politycznym sezonie. W tekście wypowiadają się zarówno liderzy tej organizacji, jak i szeregowi członkowie z różnych części kraju. Czy KOD włączy drugi bieg, okrzepnie organizacyjnie, przedstawi nowe plany? Na te pytania proszę szukać odpowiedzi w artykule Anny Dąbrowskiej i Malwiny Dziedzic pt. „KOD: reaktywacja?”

I jeszcze: Jacek Żakowski zastanawia się, jak rozsupłać (przeciąć?) węzeł reprywatyzacji w Warszawie i nie tylko, pokazując, jakie skomplikowane problemy społeczne, moralne i ekonomiczne wiążą się z tą sprawą. Juliusz Ćwieluch natomiast analizuje ostatnie roszady personalne, które następują w wojsku pod rządami Antoniego Macierewicza.

A Rafał Woś rozmawia z Michałem Boni, ministrem za czasów Platformy i autorem ówczesnego planu strategicznego „Polska 2030” – i zadaje mu pytanie: co doradziłby dzisiaj wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który lansuje kolejny wielki plan, już nowej ekipy PiS, swoją Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju.

To tylko krótki przegląd propozycji zawartych w najnowszym numerze POLITYKI. Polecam gorąco wszystkie pozostałe teksty, bo rzeczywistość w kraju i na świecie aż kipi od wydarzeń. Staramy się niczego ważnego nie przeoczyć.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną