Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego numeru POLITYKI Okładka najnowszego numeru POLITYKI Polityka
Co Polacy robią w niedzielę? Czy to samo, co w sobotę? Jak wygląda przeciętny polski weekend? Kiedy odpoczywamy, kiedy kupujemy, a kiedy bawimy się?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Odpowiedzi nie są wcale tak oczywiste, jakby się wydawało. Te dwa wolne dni tygodnia i obyczaje im towarzyszące, są badane przez socjologów, psychologów i antropologów życia codziennego.

Podejmujemy ten temat w najnowszej POLITYCE nie tylko dlatego, że szykowany jest – budzący duże kontrowersje – zakaz handlu w niedziele, ale również po to, aby przyjrzeć się starym i nowym sposobom spędzania wolnego czasu i kultywowaniu życia rodzinnego. Można z tego wiele wyczytać o ogólnej kondycji społeczeństwa, o tym, jaki model cywilizacyjny i kulturowy przyswaja polskie społeczeństwo. Dlatego zachęcam do przeczytania naszego okładkowego tekstu Joanny Cieśli, pełnego badań, sondaży, statystyk i bardzo interesujących obserwacji.

Co ponadto w najnowszym numerze? Nasz dziennikarz Grzegorz Rzeczkowski wybrał się na film „Smoleńsk” z Maciejem Laskiem, byłym członkiem tzw. Komisji Millera badającej katastrofę z 10 kwietnia 2010 roku. Efektem wspólnego oglądania jest wywiad dla POLITYKI, w którym ten doświadczony, przez kilka lat szef komisji badającej wypadki lotnicze, ekspert mierzy się z filmową, „zamachową” wersją wydarzeń, tropi kłamstwa i półprawdy zawarte w „Smoleńsku”. A w dziale kulturalnym naszego tygodnika recenzja filmu, napisana przez Zdzisława Pietrasika. Polecam!

Mam nadzieję, że zainteresuje czytelników artykuł o Komitecie Obrony Demokracji (KOD), pokazujący, jakie tam panują teraz nastroje, jakie problemy i wyzwania stoją przed tym ruchem w nowym politycznym sezonie. W tekście wypowiadają się zarówno liderzy tej organizacji, jak i szeregowi członkowie z różnych części kraju. Czy KOD włączy drugi bieg, okrzepnie organizacyjnie, przedstawi nowe plany? Na te pytania proszę szukać odpowiedzi w artykule Anny Dąbrowskiej i Malwiny Dziedzic pt. „KOD: reaktywacja?”

I jeszcze: Jacek Żakowski zastanawia się, jak rozsupłać (przeciąć?) węzeł reprywatyzacji w Warszawie i nie tylko, pokazując, jakie skomplikowane problemy społeczne, moralne i ekonomiczne wiążą się z tą sprawą. Juliusz Ćwieluch natomiast analizuje ostatnie roszady personalne, które następują w wojsku pod rządami Antoniego Macierewicza.

A Rafał Woś rozmawia z Michałem Boni, ministrem za czasów Platformy i autorem ówczesnego planu strategicznego „Polska 2030” – i zadaje mu pytanie: co doradziłby dzisiaj wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który lansuje kolejny wielki plan, już nowej ekipy PiS, swoją Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju.

To tylko krótki przegląd propozycji zawartych w najnowszym numerze POLITYKI. Polecam gorąco wszystkie pozostałe teksty, bo rzeczywistość w kraju i na świecie aż kipi od wydarzeń. Staramy się niczego ważnego nie przeoczyć.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną