Kraj

Rekonstrukcja rządu? Premier raz jeszcze dowiodła, że nie ma żadnej władzy

Mateusz Morawiecki stanie na czele superresortu. Mateusz Morawiecki stanie na czele superresortu. Kancelaria Prezesa RM
Rzadko kiedy mamy okazję oglądać tak niezdarne akcje jak rekonstrukcja rządu w wykonaniu Beaty Szydło.
Paweł Szałamacha odchodzi z rządu.P. Tracz/Kancelaria Prezesa RM Paweł Szałamacha odchodzi z rządu.

Pani premier rzuciła swoich ministrów na grilla w zeszły piątek i pozwoliła im się przypiekać przez długie sześć dni. Przez ten czas „Rzeczpospolita” zdążyła przeprowadzić sondaż o rekonstrukcji (Polacy najbardziej chcą dymisji Antoniego Macierewicza), a na co dzień zakochany w PiS portal braci Karnowskich zamieścił tekst z mocną sugestią dymisji trzech ministrów. „Rolnictwo, zdrowie i ochrona środowiska – doprawdy mogłyby mieć lepszych patronów. Działania ministra Radziwiłła na razie nawet trudno krytykować. Bo po prostu ich nie widać. Dokonania ministrów rolnictwa Krzysztofa Jurgiela i ochrony środowiska Jana Szyszki są po prostu nie do obrony” – mogli przeczytać czytelnicy wpolityce.pl.

Grillowani ministrowie przewinęli się też w licznych mediach, zmuszeni do odpowiedzi na pytanie, czy czują się zagrożeni.

Spekulacje trwały jeszcze dziś; portal tvpinfo.pl poinformował, że dojdzie do podziału ministerstwa infrastruktury, a ministrem finansów zostanie człowiek Szydło Henryk Kowalczyk.

Ministrowie skwierczeli, a konferencja Szydło się opóźniała. Zapowiedziana na godz. 15, odbyła się niemal dwie godziny później.

I co powiedziała premier? Że z rządu odpadł jedynie Paweł Szałamacha. Ministrem finansów – jak się dowiaduję, jedynie tymczasowym – zostanie Mateusz Morawiecki.

Istotą rekonstrukcji jest jednak oddanie polityki gospodarczej Morawieckiemu jako szefowi nowego komitetu ekonomicznego Rady Ministrów. To jemu będą podlegali ministrowie gospodarczy, co czyni z niego swoistego półpremiera.

Szydło doskonale wiedziała, czym pachnie ta zmiana, dlatego ostatnie miesiące poświęciła próbom jej zablokowania, budząc irytację prezesa PiS. Ostatecznie musiała ustąpić i nie dość, że Morawiecki awansował, to jeszcze ona ma gorsze relacje z Nowogrodzką.

A na dodatek pół rządu ma do premier pretensje o styl rekonstrukcji, która bodaj na nikim nie zrobiła wrażenia „nowego otwarcia”. PiS do problemów z „misiewiczami” dołożył sobie jeszcze kłopot z komentarzami o słabości Szydło. A plotki o kolejnych dymisjach są nieuniknione, zwłaszcza że przecież to sama premier mówiła, że okazją do rekonstrukcji będą pierwsze urodziny rządu w połowie listopada; inni zaś politycy PiS wskazywali na kongres partii, który odbędzie się na przełomie roku.

Ciekawe zmiany odbyły się natomiast w Kancelarii Premiera. Adam Lipiński, do niedawna pierwszy wiceprezes PiS, przestał być łącznikiem między rządem a parlamentem i zostanie pełnomocnikiem ds. równego traktowania (byłabyż to kara za zbyt dobre relacje z Dawidem Jackiewiczem?). Do Kancelarii wszedł zaś Grzegorz Schreiber, poseł PiS zdecydowanie bliższy Kaczyńskiemu niż Szydło.

Kolejnej rekonstrukcji w tym roku podobno nie będzie, ale premier robi się coraz bardziej malowana.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama