Kraj

Senator PiS zakwestionował zmiany w Sądzie Najwyższym

Bobko był asystentem księdza prof. Józefa Tischnera. Bobko był asystentem księdza prof. Józefa Tischnera. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Aleksander Bobko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, zakwestionował między innymi przepis wygaszający kadencję pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Poprawki złożył w trakcie gorącej debaty senackiej nad ustawą o SN.

Bobko to współpracownik Jarosława Gowina, który wczoraj zagłosował za ustawą. Senator niespodziewanie złożył w piątek pięć poprawek do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Powiedział wprost, że zapis o wygaszaniu mandatu pierwszego prezesa SN jest niezgodny z konstytucją. „Przepis konstytucji jest jednoznaczny. Zrozumiałaby go moja wnuczka” – komentował senator. Bobko jest bezpartyjny i jest parlamentarnym debiutantem. W wyborach do Senatu w okręgu nr 56 pokonał Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa. Zebrał 81 570 głosów.

Przez cztery lata był samorządowcem. W latach 1998–2002 zasiadał w Radzie Miejskiej Rzeszowa. Był również w zarządzie miasta. 1 grudnia 2015 r. został sekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego kierowanym przez Jarosława Gowina.

Oto poprawki zgłoszone przez senatora Aleksandra Bobko:

Asystent prof. Józefa Tischnera

W 1984 r. ukończył informatykę na AGH w Krakowie, a następnie filozofię na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, a także Wydział Filozoficzno-Historyczny UJ. Odbył staże naukowe w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii W latach 1985–97 był asystentem księdza prof. Józefa Tischnera w Papieskiej Akademii Teologicznej. Gościnnie wykładał w wielu krajach europejskich oraz w USA, Brazylii, Chinach i Korei Płd.

W latach 2006–2007 pracował w Zespole ds. Aksjologicznych Podstaw Konstytucji, powołanym przez rzecznika praw obywatelskich. Specjalizuje się w nowożytnej filozofii niemieckiej, etyce i filozofii społeczno-politycznej. Jest tłumaczem dzieł Immanuela Kanta i znawcą filozofii Józefa Tischnera.

W wywiadzie dla „Frondy”, pytany o księdza prof. Józefa Tischnera, mówił: „To była jego słabość, nie narzucał rygoru, zostawiał przestrzeń wolności i trzeba było się samemu organizować. Z drugiej strony był tak inspirujący i tak motywujący, że ludzie po prostu się uczyli. Nie narzucał niczego, ale pięknie opowiadał, wzbudzał ciekawość, pasję. Mnie taki styl pracy niesamowicie odpowiadał, natomiast pewnie nie zawsze się to sprawdzało: wielu kolegów, przyjaciół po prostu osiadało na laurach”.

Aleksander Bobko to jedyny senator PiS, który otwarcie skrytykował ustawę o Sądzie Najwyższym. Z senatorów PiS tylko on i Jarosław Obremski wstrzymali się od głosu.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną