„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Senator PiS zakwestionował zmiany w Sądzie Najwyższym

Bobko był asystentem księdza prof. Józefa Tischnera. Bobko był asystentem księdza prof. Józefa Tischnera. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Aleksander Bobko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, zakwestionował między innymi przepis wygaszający kadencję pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Poprawki złożył w trakcie gorącej debaty senackiej nad ustawą o SN.

Bobko to współpracownik Jarosława Gowina, który wczoraj zagłosował za ustawą. Senator niespodziewanie złożył w piątek pięć poprawek do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Powiedział wprost, że zapis o wygaszaniu mandatu pierwszego prezesa SN jest niezgodny z konstytucją. „Przepis konstytucji jest jednoznaczny. Zrozumiałaby go moja wnuczka” – komentował senator. Bobko jest bezpartyjny i jest parlamentarnym debiutantem. W wyborach do Senatu w okręgu nr 56 pokonał Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa. Zebrał 81 570 głosów.

Przez cztery lata był samorządowcem. W latach 1998–2002 zasiadał w Radzie Miejskiej Rzeszowa. Był również w zarządzie miasta. 1 grudnia 2015 r. został sekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego kierowanym przez Jarosława Gowina.

Oto poprawki zgłoszone przez senatora Aleksandra Bobko:

Asystent prof. Józefa Tischnera

W 1984 r. ukończył informatykę na AGH w Krakowie, a następnie filozofię na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, a także Wydział Filozoficzno-Historyczny UJ. Odbył staże naukowe w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii W latach 1985–97 był asystentem księdza prof. Józefa Tischnera w Papieskiej Akademii Teologicznej. Gościnnie wykładał w wielu krajach europejskich oraz w USA, Brazylii, Chinach i Korei Płd.

W latach 2006–2007 pracował w Zespole ds. Aksjologicznych Podstaw Konstytucji, powołanym przez rzecznika praw obywatelskich. Specjalizuje się w nowożytnej filozofii niemieckiej, etyce i filozofii społeczno-politycznej. Jest tłumaczem dzieł Immanuela Kanta i znawcą filozofii Józefa Tischnera.

W wywiadzie dla „Frondy”, pytany o księdza prof. Józefa Tischnera, mówił: „To była jego słabość, nie narzucał rygoru, zostawiał przestrzeń wolności i trzeba było się samemu organizować. Z drugiej strony był tak inspirujący i tak motywujący, że ludzie po prostu się uczyli. Nie narzucał niczego, ale pięknie opowiadał, wzbudzał ciekawość, pasję. Mnie taki styl pracy niesamowicie odpowiadał, natomiast pewnie nie zawsze się to sprawdzało: wielu kolegów, przyjaciół po prostu osiadało na laurach”.

Aleksander Bobko to jedyny senator PiS, który otwarcie skrytykował ustawę o Sądzie Najwyższym. Z senatorów PiS tylko on i Jarosław Obremski wstrzymali się od głosu.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
01.11.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną