Mieszkańców państw Europy Środkowej wiele łączy

Bezsilność suwerena
Brak zaufania do polityków i niechęć do politycznego zaangażowania. Przywiązanie raczej do dóbr materialnych niż praw człowieka. Pochwała demokracji, ale niekoniecznie liberalnej; taki obraz społeczeństw byłego obozu socjalistycznego pokazuje badanie przeprowadzone w Czechach, Polsce, na Słowacji i Węgrzech.
Lech Mazurczyk/Polityka

Z badanych społeczeństw Polacy są najbardziej zadowoleni z sytuacji we własnym kraju – 31 proc. To jednak znaczy, że niezadowolonych i niezdecydowanych w ocenach jest blisko dwa razy tyle. Dlaczego w takim razie nie przekłada się to na wyniki wyborcze? Dlaczego na Węgrzech (niezadowoleni – 63 proc.) Viktor Orbán rządzi kolejną kadencję? Dlaczego poparcie dla PiS rośnie? Zdaniem dr. Jacka Kucharczyka, szefa Instytutu Spraw Publicznych, wynika to z tego, że wprawdzie zwolennicy tych rządów stanowią zaledwie jedną trzecią społeczeństwa, ale jest to aktywna jedna trzecia.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj