Kraj

Prezydent wyzywa ministra

Prezydent mówi o „ubeckich metodach” Macierewicza. Ale czemu nie wprost do ministra?

Antoni Macierewicz i Andrzej Duda Antoni Macierewicz i Andrzej Duda Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ostre słowa prezydenta o ministrze obrony w rzeczywistości świadczą o słabości głowy państwa.

Prezydent Rzeczpospolitej stwierdza, że minister rządu Rzeczpospolitej stosuje „ubeckie metody”. Smaczku, a i powagi sprawie dodaje fakt, że chodzi mu o szefa resortu obrony, a przecież to właśnie głowa państwa jest z mocy konstytucji zwierzchnikiem sił zbrojnych. Na dodatek ów minister kreuje się na nieustraszonego pogromcę „ubeków” właśnie, a obaj należą do tego samego środowiska politycznego.

Lecz może najważniejsze w sprawie jest to, że Andrzej Duda rzuca tak ostre – choć w sumie mało odkrywcze – słowa… na ulicy, wobec przypadkowej publiczności. Bo można oczywiście dywagować, czy zrobił to pod wpływem kipiących w nim i dotąd ukrywanych emocji, czy też był to jednak gest przemyślany? Jego zachowanie za argument na swoją rzecz uznają na pewno zwolennicy tezy – skądinąd wciąż niepopartej mocnymi dowodami – jakoby Andrzej Duda zaczął w końcu wybijać się na samodzielność.

Słabnie rola Andrzeja Dudy

Niezależnie jednak od wyniku takich rozważań jest oczywiste, że nie ulica jest miejscem do takich oświadczeń na tym szczeblu i w tak drażliwej materii. Pytanie więc, czy Andrzej Duda równie zdecydowanie wyraża się o Macierewiczu podczas rozmów z, na przykład, Jarosławem Kaczyńskim, nie wspominając o Beacie Szydło? Czy z samym Macierewiczem właśnie? Tego raczej nigdy się nie dowiemy. Lecz niezależnie od odpowiedzi incydent dowodzi wciąż słabej, by nie powiedzieć: żenującej pozycji prezydenta Andrzeja Dudy nie tylko w państwie, lecz i w obozie władzy oraz w macierzystej partii.

Wszak jeśli prezydent nie odważa się przedstawić bulwersującego problemu wyczynów Macierewicza premierowi i samemu ministrowi, a także pociągającemu za sznurki prezesowi rządzącego ugrupowania, to jego marionetkowa rola w państwie jest jasna. Tak samo jest jasna, jeśli podnosi wprawdzie alarmy, ale te są przez wymienionych kompletnie lekceważone.

Bo jeśli głowa państwa – powtórzmy: z mocy konstytucji będąca też zwierzchnikiem sił zbrojnych! – próbuje – chcąc bądź nie mając wyboru, dyscyplinować podlegającego jej siłą rzeczy ministra obrony na ulicy, to z państwem, mechanizmami ustrojowymi, a w każdym razie z praktyką i kulturą polityczną jest nadzwyczaj źle. Nie mówiąc o tym, że źle jest z państwem, w którym osoby pokroju Macierewicza mogą pełnić funkcje publiczne, w tym decydować o obronności. A także z rządem tego kraju oraz tymi, którzy nań głosowali bądź z nim wciąż sympatyzują.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Moda na mikromieszkania

Diogenes, grecki filozof, jak wiadomo, z wyboru mieszkał w beczce. Dziś Polacy coraz częściej wybierają mieszkania niewiele od beczki większe. Także z wyboru?

Piotr Sarzyński
15.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną