Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

PiS pozywa za „piątą kolumnę”

Rzeczniczka PiS i wicemarszałkini Sejmu Beata Mazurek Rzeczniczka PiS i wicemarszałkini Sejmu Beata Mazurek Andrzej Iwańczuk / Reporter
Rzeczniczka PiS i wicemarszałkini Sejmu Beata Mazurek zagroziła pozwem sądowym uczestnikowi debaty w Parlamencie Europejskim.

Poszło o tweet lidera liberalnych demokratów ALDE. Guy Verhofstadt napisał, że w Europie funkcjonuje „piąta kolumna” prezydenta Putina, która dąży do osłabienia Unii Europejskiej za pieniądze Moskwy.

Wśród „zapiewajłów” chóru politycznych sprzymierzeńców Putina w obrębie UE Verhofstadt wymienił prezesa Kaczyńskiego. Replikowała mu tą samą drogą Beata Mazurek. Odrzuciła insynuację, że PiS ma cokolwiek do zawdzięczenia rosyjskim funduszom i rosyjskim służbom. Spotkamy się w sądzie! – spuentowała.

Czytaj także: Parlament Europejski kolejny raz debatował o Polsce

Gdyby nie temat i wysoka ranga polemistów, wojenka na tweety nie warta byłaby wzmianki. Verhofstadt znany jest ostrego języka, gdy wchodzi w spór polityczny. Tak było ostatnio ze sprawą statku z uchodźcami, któremu obecny włoski minister spraw wewnętrznych Salvini zabronił zawinięcia w porcie na terytorium Włoch. Salvini, lider skrajnie prawicowej Ligi, też trafił na „czarną listę” belgijskiego liberała.

Mazurek potwierdza stereotyp polityków PiS

Temat rosyjskiej dywersji w państwach demokratycznego Zachodu nie jest wyssany z palca. Niemal codziennie media zachodnie przynoszą o tym niepokojące informacje. Naturalnie zarzuty o współpracy w dywersji polityków unijnych nie mogą być rzucane na wiatr, choć w sensie procesowym Verhofstadt prawdopodobnie łatwo by się wybronił.

Debata parlamentarna ma swoje prawa. Im bardziej jest otwarta, tym lepiej oddaje zróżnicowanie poglądów w społeczeństwach. Pozywanie do sądu – i jakiego, pani Rzeczniczko?! – nie wypada w tym przypadku przekonująco. Potwierdza za to negatywny stereotyp polityków PiS jako pieniaczy niezdolnych do przyjęcia krytyki w wolnej debacie parlamentarnej.

Na szczęście marszałek Parlamentu Europejskiego nie blokuje dostępu obywateli do budynków parlamentarnych, ani nie zabrania zabierania głosu posłom opozycji. Nie pochwalam skrótu myślowego użytego w dobrej sprawie przez Guya Verhofstadta, ale mam wrażenie, że marszałek Mazurek chyba pomylił się Europarlament z polskim Sejmem kontrolowanym przez PiS.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną