Kraj

PiS pozywa za „piątą kolumnę”

Rzeczniczka PiS i wicemarszałkini Sejmu Beata Mazurek Rzeczniczka PiS i wicemarszałkini Sejmu Beata Mazurek Andrzej Iwańczuk / Reporter
Rzeczniczka PiS i wicemarszałkini Sejmu Beata Mazurek zagroziła pozwem sądowym uczestnikowi debaty w Parlamencie Europejskim.

Poszło o tweet lidera liberalnych demokratów ALDE. Guy Verhofstadt napisał, że w Europie funkcjonuje „piąta kolumna” prezydenta Putina, która dąży do osłabienia Unii Europejskiej za pieniądze Moskwy.

Wśród „zapiewajłów” chóru politycznych sprzymierzeńców Putina w obrębie UE Verhofstadt wymienił prezesa Kaczyńskiego. Replikowała mu tą samą drogą Beata Mazurek. Odrzuciła insynuację, że PiS ma cokolwiek do zawdzięczenia rosyjskim funduszom i rosyjskim służbom. Spotkamy się w sądzie! – spuentowała.

Czytaj także: Parlament Europejski kolejny raz debatował o Polsce

Gdyby nie temat i wysoka ranga polemistów, wojenka na tweety nie warta byłaby wzmianki. Verhofstadt znany jest ostrego języka, gdy wchodzi w spór polityczny. Tak było ostatnio ze sprawą statku z uchodźcami, któremu obecny włoski minister spraw wewnętrznych Salvini zabronił zawinięcia w porcie na terytorium Włoch. Salvini, lider skrajnie prawicowej Ligi, też trafił na „czarną listę” belgijskiego liberała.

Mazurek potwierdza stereotyp polityków PiS

Temat rosyjskiej dywersji w państwach demokratycznego Zachodu nie jest wyssany z palca. Niemal codziennie media zachodnie przynoszą o tym niepokojące informacje. Naturalnie zarzuty o współpracy w dywersji polityków unijnych nie mogą być rzucane na wiatr, choć w sensie procesowym Verhofstadt prawdopodobnie łatwo by się wybronił.

Debata parlamentarna ma swoje prawa. Im bardziej jest otwarta, tym lepiej oddaje zróżnicowanie poglądów w społeczeństwach. Pozywanie do sądu – i jakiego, pani Rzeczniczko?! – nie wypada w tym przypadku przekonująco. Potwierdza za to negatywny stereotyp polityków PiS jako pieniaczy niezdolnych do przyjęcia krytyki w wolnej debacie parlamentarnej.

Na szczęście marszałek Parlamentu Europejskiego nie blokuje dostępu obywateli do budynków parlamentarnych, ani nie zabrania zabierania głosu posłom opozycji. Nie pochwalam skrótu myślowego użytego w dobrej sprawie przez Guya Verhofstadta, ale mam wrażenie, że marszałek Mazurek chyba pomylił się Europarlament z polskim Sejmem kontrolowanym przez PiS.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Problemy psychiczne dzieci i rodzicielskie zaniedbania

Dr hab. Małgorzata Święcicka: O problemach psychicznych dzieci i rozmaitych „psychologicznych modach”, rodzicielskich zaniedbaniach i lękach na wyrost.

Joanna Cieśla
16.08.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną