Kraj

PiS pozywa za „piątą kolumnę”

Rzeczniczka PiS i wicemarszałkini Sejmu Beata Mazurek Rzeczniczka PiS i wicemarszałkini Sejmu Beata Mazurek Andrzej Iwańczuk / Reporter
Rzeczniczka PiS i wicemarszałkini Sejmu Beata Mazurek zagroziła pozwem sądowym uczestnikowi debaty w Parlamencie Europejskim.

Poszło o tweet lidera liberalnych demokratów ALDE. Guy Verhofstadt napisał, że w Europie funkcjonuje „piąta kolumna” prezydenta Putina, która dąży do osłabienia Unii Europejskiej za pieniądze Moskwy.

Wśród „zapiewajłów” chóru politycznych sprzymierzeńców Putina w obrębie UE Verhofstadt wymienił prezesa Kaczyńskiego. Replikowała mu tą samą drogą Beata Mazurek. Odrzuciła insynuację, że PiS ma cokolwiek do zawdzięczenia rosyjskim funduszom i rosyjskim służbom. Spotkamy się w sądzie! – spuentowała.

Czytaj także: Parlament Europejski kolejny raz debatował o Polsce

Gdyby nie temat i wysoka ranga polemistów, wojenka na tweety nie warta byłaby wzmianki. Verhofstadt znany jest ostrego języka, gdy wchodzi w spór polityczny. Tak było ostatnio ze sprawą statku z uchodźcami, któremu obecny włoski minister spraw wewnętrznych Salvini zabronił zawinięcia w porcie na terytorium Włoch. Salvini, lider skrajnie prawicowej Ligi, też trafił na „czarną listę” belgijskiego liberała.

Mazurek potwierdza stereotyp polityków PiS

Temat rosyjskiej dywersji w państwach demokratycznego Zachodu nie jest wyssany z palca. Niemal codziennie media zachodnie przynoszą o tym niepokojące informacje. Naturalnie zarzuty o współpracy w dywersji polityków unijnych nie mogą być rzucane na wiatr, choć w sensie procesowym Verhofstadt prawdopodobnie łatwo by się wybronił.

Debata parlamentarna ma swoje prawa. Im bardziej jest otwarta, tym lepiej oddaje zróżnicowanie poglądów w społeczeństwach. Pozywanie do sądu – i jakiego, pani Rzeczniczko?! – nie wypada w tym przypadku przekonująco. Potwierdza za to negatywny stereotyp polityków PiS jako pieniaczy niezdolnych do przyjęcia krytyki w wolnej debacie parlamentarnej.

Na szczęście marszałek Parlamentu Europejskiego nie blokuje dostępu obywateli do budynków parlamentarnych, ani nie zabrania zabierania głosu posłom opozycji. Nie pochwalam skrótu myślowego użytego w dobrej sprawie przez Guya Verhofstadta, ale mam wrażenie, że marszałek Mazurek chyba pomylił się Europarlament z polskim Sejmem kontrolowanym przez PiS.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Polsat skręca w prawo

Adam Hofman powiedział niedawno w TVP Info, że nie da się jednym przekazem dotrzeć do wszystkich, że PiS potrzebna jest jeszcze jedna prywatna „telewizja publiczna light”. Czy Polsat właśnie się nią staje?

Anna Dąbrowska
27.11.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną